Facebook Google+ Twitter

Kraków. Bajki literackie czyli Różowe Okulary

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-06-19 16:23

Paweł Kękuś dąży do odnowienia gatunku literackiego, jakim jest bajka tak, by był interesujacy dla czytelnika w XXI w. Dlatego autor nie koncentruje się tylko na moralizowaniu, ale wprowadza elementy humoru i współczesnych paradoksów.

 / Fot. plakat „Różowe okulary” to tytuł spotkania, promującego tomik poetycki Pawła Kękusia o tym samym tytule. Tomik zawiera utwory wzorowane na klasycznych bajkach, gdzie występują formy wierszowane, nieregularne sylabotoniczne, od 8 do 13 sylab, niekiedy stroficzne. Utwory te mają zawsze morał. Twórczość Kękusia w tym tomiku występuje w formie alegorii, w której obraz, głównie bohaterów zwierzęcych, jest wielką metaforą prawdy moralnej, wynikającej z postaw człowieka.

W poetyce bajek Kękusia najważniejszym elementem jest schemat znany z klasycznych bajek: bohater-narracja-morał. Bohaterowie w „Różowych okularach” to zwierzęta oraz przedmioty, ale też bohaterowie popularnych kreskówek. Ich charakterystyka zawiera się nie tylko w obrębie cech ludzkiego charakteru, ale także w interpretacji postaw człowieka wobec współczesnych problemów.

Jednak w kwestii morału Kękus jest kontynuatorem dawnych bajkopisarzy, tworzy go wyraźnie i bezpośrednio. Jako narrator zaś, poeta nie stara się być wszystkowiedzącym narratorem, lecz poszukującym, który wędruje przez teksty wraz z czytelnikiem.

W posłowiu tomiku Beata Anna Symołon tak kreśli jego przesłanie: „…Różowe okulary to nie chwyt stylistyczny, lecz odzwierciedlenie rzeczywistej postawy autora bajek wobec rzeczywistości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.