Facebook Google+ Twitter

Kraków: Biskupi przeprosili za grzech pedofilii

„Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów!” – mówił bp Piotr Libera podczas nabożeństwa pokutnego w krakowskim kościele jezuitów. Biskupi przeprosili za grzech pedofilii w Kościele.

 / Fot. PAPW nabożeństwie odprawionym w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie uczestniczyli m. in. prymas abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.

Padły długo wyczekiwane słowa skruchy i żalu: „Zbyt często, my biskupi, zamiast postawić na pierwszym miejscu dobro dzieci, dawaliśmy się zwieść oszustwu, dwulicowości i mechanizmom negacji sprawców zbrodni pedofilii", „Mieliśmy ratować ‘maluczkich’ Królestwa Bożego, a staliśmy się narzędziem zła przeciw nim.

Bp Libera, który wygłosił homilię, przytoczył relację dziewczynki, która była ofiarą molestującego ją księdza. I zapytał: "Czy wysłuchanie ofiar oraz uczciwe nazwanie zbrodni, które miały miejsce w Kościele w tej kwestii, nie jest najbardziej podstawowym, elementarnym obowiązkiem?". Po czym dodał, że "pewna część naszego Kościoła wciąż nie potrafi – niestety – tego uznać i uczynić". „Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów!” – wołał bp Libera.

Odprawiona w Krakowie liturgia była pierwszą tego typu w Polsce. Jak podaje ekai.pl, w czasie pokutnego nabożeństwa panował półmrok, a w centrum prezbiterium stał duży krucyfiks. Miała formę i treść podobną do odprawionej dwa lata temu w Watykanie.

Ojciec Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka zaznaczał, że "liturgia pokutna za grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży jest publicznym aktem uznania, przed Bogiem i ludźmi, odpowiedzialności i grzechu, jak i przeprosin za winy. To także akt nadziei na przebaczenie i pojednanie oraz wyraz postanowienia poprawy".

Nabożeństwo było częścią międzynarodowej konferencji „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.06.2014 11:24

"Prosić o przebaczenie" a "przeprosić" - ogromna różnica. Przebaczenie jest łaską, na którą tych ofiar nie stać. KK nie stać było nawet na słowo "przepraszam".

Podczas mszy nie padło słowo "przepraszamy". Bezwładne kopiowanie z anten stacji newsowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziwisz też przeprosił ??-był sekretarzem osobistym JPII i dokładnie ukrywał wszystkie przypadki pedofilii swoich kumpli w sukienkach.Taki "człowiek" jeszcze wywinął Polsce numer z Wawelem.Oj,będzie się smażył w piekle (jak oczywiście istnieje ?)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.