Facebook Google+ Twitter

Kraków. BOTY Pawła Orłowskiego

Prace Pawła Orłowskiego to próba artystycznych wariacji na temat sztucznych struktur życia. Czegoś, co z jednej strony przeraża, a z drugiej - wprawia w zachwyt nad … ludzkim umysłem, jego genialnością.

Kraków. BOTY Pawła Orłowskiego / Fot. M. Półtorak W Małopolskim Ogrodzie Sztuki można obejrzeć wystawę rzeźby autorstwa Pawła Orłowskiego, absolwenta Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP oraz Universität der Künste w Berlinie. Obiekty tworzą niezwykle intrygujący cykl artystyczny – zatytułowany „Boty”.

Czym jest bot? To pochodna od słowa robot, która stanowi program wykonujący pewne czynności w zastępstwie człowieka. Od takich „mechanizmów” wytworzyła się gałąź wiedzy, zwana „botyką”. Dyscyplina ta, wykorzystuje wiedzę na temat ludzkiego zachowania, analizuje język naturalny i sposoby komunikacji ludzkiej, by użyć pozyskany materiał w celu cyfrowego modelowania i symulowania ludzkich zachowań.

Kraków. BOTY Pawła Orłowskiego / Fot. M. PółtorakPrace Pawła Orłowskiego to próba artystycznych wariacji na temat sztucznych struktur życia. Czegoś, co z jednej strony przeraża, a z drugiej - wprawia w zachwyt nad … ludzkim umysłem, jego genialnością.
W kulturze znanych jest wiele postaci i opowieści, które przedstawiają dążenie człowieka do stworzenia – niejako w odpowiedzi Bogu – własnego, autorskiego profilu sztucznej inteligencji. Motyw takiej „doskonałej istoty”, mającej być pomocną człowiekowi, nieposiadającej jego wad, lecz tylko zalety można odnaleźć w wielu przekazach.

Jednak Paweł Orłowski nie chce się wpisywać w ten nurt bezkrytycznie. Pokazuje, iż takie starania twórcze to tylko niebezpieczna gra, swego rodzaju kreacyjna ruletka.
Rzeźby- choć piękne – nie mają w sobie ducha i witalności człowieka. Kraków. BOTY Pawła Orłowskiego / Fot. M. Półtorak
Aranżują niejako odzwierciedlenie, próbę rekonstrukcji i – jak można przeczytać w opisie wystawy -„ (…) Są jak świadectwa pychy twórcy, który rozczarowany efektem swej pracy, porzucił stworzone przez siebie dzieła, wydając je na bezlitosne działanie czasu i natury. Jest jednak w tych pracach zawarte niezwykłe piękno wynikające z szlachetnej prostoty użytego materiału, minimalizmu artystycznego i ekonomii formy.”

Wystawa potrwa do 6 listopada
Informacje na MOS BOTY


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.