Facebook Google+ Twitter

Kraków. Chopiniana w Dworze Czeczów

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-23 11:24

Chopiniana to cykl koncertów fortepianowych dla Województwa Małopolskiego w Roku Chopinowskim 2010. Jest to autorski projekt będący propozycją Stowarzyszenia Artystycznego "PianoClassic".

 / Fot. materiał organizatoraObejmuje on recitale fortepianowe z repertuarem chopinowskim, w których wykonawcami będą znakomici małopolscy pianiści: prof. Andrzej Pikul, Marian Sobula oraz Gajusz Kęska.

W ramach projektu odbędzie się 6 koncertów. Pieczołowicie dobrany repertuar każdego z nich został pomyślany w taki sposób, aby zaprezentować publiczności przekrój całej spuścizny fortepianowej F. Chopina, poprzez wykonanie najważniejszych utworów z poszczególnych okresów jego twórczości. Tym samym projekt włączy się w obchody Roku Chopinowskiego 2010.

W programie:
Fryderyk Chopin
Scherzo h-moll op. 20
Scherzo b-moll op. 31
Scherzo cis-moll op. 39
Scherzo E-dur op. 54
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

 / Fot. materiał promocyjnyMarian Sobula absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula, swoje umiejętności doskonalił na studiach podyplomowych w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie pod opieką Profesora Sergio Perticaroliego (nagroda za najlepszy dyplom w 2008 roku) oraz na kursach mistrzowskich u Profesora Arie Vardiego z Hochschule Fur Musik Und Theater w Hanowerze. Pianista jest laureatem najwyższych nagród podczas międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. „Yamaha Music Foundation Competition” w Bydgoszczy w 2005r.; Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Valladolid w 2005r.; Konkursów Miasta: Ancona, Foggia, Gorizia, Pordenone, Sulmona, Treviso w 2003 i 2004r. Jest również medalistą “Maria Canals Piano Competition” w Barcelonie w 2001 roku. W 2007 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Dr. Luis Sigall” w Vina Del Mar w Chile. Dowodem uznania dla działalności artysty na rzecz kultury polskiej było wielokrotne przyznanie stypendiów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta Miasta Krakowa, Fundacji Kultury Polskiej w Warszawie, Rządu Włoskiego, a także fundacji „Crescendum Est-Polonia” oraz UNESCO w Paryżu. W 2008r. został laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.

Marian Sobula zadebiutował z Simon Bolivar Symphony Orchestra w Teatro Teresa Carreno w Caracas w Wenezueli w 2008 roku z I Koncertem fortepianowym Fryderyka Chopina. Występował w m.in: Żelazowej Woli, Zamku Królewskim na Wawelu, Zamku Królewskim w Warszawie, Am Gasteig w Monachium, Beethovenhalle w Bonn, Auditorium Parco Della Musica w Rzymie, Salle Invalides w Paryżu, Bosendorfer Saal w Wiedniu, Concert Hall Center w Minneapolis, Seymour Theater Center w Sydney, Denki Bunka-Kaikan w Nagoja, Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncertował z: Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica de Chile, Libańską Orkiestrą Narodową, Camerata de Curitiba oraz w Filharmoniach polskich: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Szczecin, Wałbrzych i Wrocław.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.