Facebook Google+ Twitter

Kraków. Chwile milczenia z ciszą w tle

Przez obrazy w cyklu "Chwile" przebija nostalgia i żywioł. Jest to niesamowicie energetyczne połączenie, które wprowadza w rewiry imaginacji, niemalże poetyckich metafor.

Malarstwo Anny Holewińskiej-Żakowskiej / Fot. fot. M. PółtorakW Galerii Rękawka w kwietniu można obejrzeć wystawę prac Anny Holewińskiej -Żakowskiej "Kamy". Ekspozycja zatytułowana "Chwile" jest zapisem pejzaży pełnych wyobraźni. Pastelowo -kremowe i beżowe odcienie wprowadzają światło, a soczyste zielenie, czerwień zaznaczają energię. Jedną z cech charakterystycznych malarstwa Kamy jest- prócz wspomnianej energii i sentymentalizmu -niezwykle dostojna i narracyjna forma. Oczywiście owa narracja nie prowadzi widza po oczywistych rozwiązaniach ale nakreśla kierunek. Malarstwo, w którym zamieszkują obrazy pełne tajemnicy, nie prowokuje do wniosków, ale tylko i wyłącznie do odczuć jakie są tożsame z witalizmem i duchem przyrody.
W ramach wystawy możemy więc obejrzeć kreowane przez artystkę wizje przywodzące na myśl pachnące latem łany zboża, wiosennie ukwiecone łąki, jesienne sady pełne dojrzałych owoców oraz zasypane, spokojnym śniegiem pejzaże.
Malarstwo Anny Holewińskiej-Żakowskiej / Fot. fot. M. PółtorakPrzez obrazy w cyklu "Chwile" przebija nostalgia i żywioł.
Jest to niesamowicie energetyczne połączanie, które wprowadza w rewiry imaginacji, niemalże poetyckich metafor. Obrazy Anny Holewieńskiej-Żakowskiej to nie tylko bardzo osobiste refleksje artystki, ale także pewna uniwersalna obserwacja czasu, pokazanie jego współzależności z otaczającym światem przyrodniczym. I choć nie jest to dosłowne lecz bardziej abstrakcyjne, to intuicyjnie możemy się tego domyślić.
Malarstwo Anny Holewińskiej-Żakowskiej / Fot. fot. M. PółtorakMyślę, że Anna Holewińska -Żakowska będąc nie tylko malarką, ale także poetka realizuje dyskretnie w swoich obrazach zasadę ut poesis pictura; wedle której, poezja jest traktowana jako mówiące malarstwo, a malarstwo jako milcząca poezja.
Wystawa potrwa do 4 maja
Informacja na Galeria Rękawka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.