Facebook Google+ Twitter

Kraków. "Cię nad życie" Wojciecha Pietrasza

Śmierć jako część życia, walka jako forma zwycięstwa, światło i ciemność w odwiecznej opozycji i … symbiozie.

Kraków. Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY trwa wystawa malarstwa Wojciecha Pietrasza zatytułowana „Cię nad życie”.
Obrazy zgromadzone na ekspozycji tworzą oryginalny i przejmujący cykl malarski inspirowany poezją Dylana Thomasa. Nieco mroczne, tajemnicze i przenikliwe obrazy mocno zapadają w pamięć. Niepokój, jaki w sobie niosą, ładunek emocjonalny, można powiedzieć nawet pierwotny lęk to chyba trafne porównania.
Ludzkość jaka zamieszkuję płótna Wojciecha Piewtrasza to zbiorowość walcząca o każdy oddech, kawałek strawy czy po prostu o chwile wytchnienia.
Kraków. Celowo nie piszę człowiek, ale ludzkość, gdyż nawet pojedyncze portrety, które widzimy mają w sobie pewną zbiorowość, a może bardziej cechy, które są właściwe dla wszystkich. Strach, walka, niepewność, ciężar win i zwykłych dni to coś, czego nie możemy się wyzbyć, co ciąży na naszych ciałach i duszach. Nie zagłuszą tego ani barwne błyskotki, ani ekscytacje – to wszystko jest tylko powłoką maskującą. Ponure barwy to kwintesencja życia, ale także konsekwencja negatywnych cech ludzkości.
Kraków. Malarstwo Pietrasza nie straszy, lecz daje mocne poczucie wielkości sztuki, która może zapanować na tymi afektami, ująć je w ramy obrazu, pokazać jako figurę, alegorię. Gama barw od bieli po czerń, z mocnymi akcentami błękitu, szarości, brązu i zieleni to maskujące barwy pod warstwą, których można ujrzeć także swoje oblicze.

Informacje o wystawie na : CSW SOLVAY

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.