Facebook Google+ Twitter

Kraków: Co łączy księdza, rower i motocykl?

Spotkali się ks. Zygmunt Kosowski ze stowarzyszenia „Rafael” z Krzysztofem Kiełbasą. Pasją obydwu były motocykle. Wypadków drogowych na motocyklach jest dużo, więc w głowie Krzysztofa pojawiła się myśl: ratownicy medyczni na motocyklach.

Motocykl ratowników / Fot. RkwadratKraków jest miastem zakorkowanym. Tylko na motocyklu czy rowerze można się szybko poruszać i bez trudu jechać między samochodami.

W świadomości użytkownika polskich dróg jawi się pędzący w szaleńczym tempie motocyklista na ścigaczu i pijany rowerzysta. Coraz mniej jest pijanych woźniców, bo i koni w naszym kraju mniej. Wiele wypadków drogowych, często ze skutkiem śmiertelnym powodowanych jest przez pijanych użytkowników dróg. Aby zmienić ten fatalny wizerunek w Krakowie powstała grupa ratowników medycznych na motocyklach i rowerach.

Ratownik na motocyklu / Fot. RkwadratRatownik dotrze do ofiar wypadku przed karetką pogotowia, szybciej udzieli pierwszej pomocy. Podobne grupy działają w Gdańsku,gdzie jeździ się na motocyklach Harley Davidson i na Śląsku (Honda Pan-European). Motocykle w tych grupach zostały prywatnie przystosowane do działań w zakresie ratownictwa medycznego. Należący do krakowskiego Rkwadrat BMW jest pierwszym w Polsce fabrycznie przystosowanym motocyklem – karetką.Dzięki zaangażowaniu i pomocy Andreasa Lippa, szefa BMW Polska, Rkwadrat mogło nabyć po preferencyjnej cenie motocykl ambulans BMW RT 1150, przystosowany do wymogów i celów medycznych. Na terenie starego lotniska w Czyżynach odbyło się szkolenie motocyklistów Ratownicy na rowerach / Fot. RkwadratR2 prowadzone przez Stephana Schimpfa z monachijskiej szkoły BMW Enduro Park Hechlingen. Odbyli też fachowe szkolenie w Krakowskiej Szkole Ratownictwa Medycznego oraz szkolenie prowadzone przez amerykańskich specjalistów ratownictwa, jak również praktyki w pogotowiu i szpitalach. Szkolenie zakończyło się egzaminem i zdobyciem polskich i amerykańskich certyfikatów ratownictwa.. Na uwagę zasługuje fakt, że uczestnicy szkoleń robili to w czasie urlopów i w wolnym czasie. Ale czego nie robi się aby zrealizować swoją pasję i chęć niesienia pomocy innym. W szkoleniu uczestniczyli bowiem na prywatnych motocyklach.

Ratownicy w akcji. / Fot. RkwadratW grupie ratowników są kobiety: pielęgniarka dyplomowana Małgorzata i ratowniczki rowerzystki, a także przedstawiciele różnych zawodów, których łączy pasja motocyklowa i pomocy potrzebującym. Ratownicy rozpoczęli dyżury w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym. Jak mówi Jarosław Maj Prezes Zarządu i Koordynator Ratowników R2 - Instruktor Ratownik : - Od stycznia 2008, kontynuując działania już jako Fundacja R2, wyznaczyliśmy sobie za cel utworzenie profesjonalnej miejskiej ochotniczej jednostki ratowniczej. Realizując ten zamiar wdrożyliśmy program Ratowników na Rowerach. Od października grupa rowerzystów przeszła zaawansowane szkolenia i ratownicy na rowerach wyruszyli na ulice Krakowa.Grupa boryka się z trudnościami finansowymi. Liczy na wsparcie. Na stronie http://www.rkwadrat.pl/ jest podane na jakie konto można przekazać 1 % ze swojego rozliczenia z fiskusem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Cieszy mnie opinia ludzi, którzy zostali w jakiś sposób doświadczeni przez los

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł - rewelacja. Zawsze byłem i jestem, ZA ratowaniem życia. Jako wirtualny gość zostałem zaproszony do R2, teraz to ja jestem, taka R-ka na wózku ale się nie obijam, czasami pomagam w internecie, a najczęściej w domu, sąsiadom na klatce schodowej i przed domem.
5+ za artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra inicjatywa, jak również i artykuł. Dla skutecznego ratowania życia liczy się każda sekunda. Nasze miasta są niestety coraz częściej zakorkowane, co wręcz uniemożliwia szybkie dotarcie do ofiar wypadku, a tym samym uratowania ich życia.
Brawo. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.