Facebook Google+ Twitter

Kraków. Coca-Colaż Miłosza Horodyskiego

Abstrakcyjnie, choć z figuratywnym kolażem wykorzystującym wycinki z dawnych gazet i rycin poświęconych medycynie. To "muśnięcie sztuką" dzisiejszej kultury masowej jest niezwykle celnym "cięciem chirurgicznym".

Kraków. "Coca-Colaż" Miłosza Horodyskiego / Fot. fot. M. PółtorakW Pałacu Sztuki trwa wystawa Miłosza Horodyskiego zatytułowana "Coca-Colaż". W skład ekspozycji wchodzi malarstwo oraz kolaże.

Tytułowy Coca-Colaż to połączenie właśnie tych dwóch dziedzin sztuki, które stworzyło niezwykłe instalacje. Prace Miłosza Horodyskiego wyobrażają surrealistyczną formę wariacji na temat współczesnej pop-kultury. Obrazy mają postać autonomicznych spojrzeń rejestrujących skojarzenia mniej lub bardziej subiektywne.
Kraków. "Coca-Colaż" Miłosza Horodyskiego / Fot. fot. M. Półtorak
Artysta stara się podglądać wiele aspektów życia i sztuki w dzisiejszym świecie za pomocą różnorakich kręgów symbolicznych. Możemy, przeto wypatrzyć nawiązania do średniowiecznych bestiariuszy, dawnych silva rerum, wszelkich hybryd, naukowo-anatomicznych rycin czy obrazów z retro-reklam.

Kraków. Kolory i faktura kolaży odwołuje się do koncepcji reklamowych "materiałów graficznych", gdzie zamysł artystyczny ma kamuflować czysto komercyjny przekaz. Takie obrazki często zaczynają żyć własnym życiem, powielane w różnego rodzaju satyrycznych, ekscentrycznych czy kuriozalnych przeróbkach, co powoduje, iż stają się bytem autonomicznym.

Kraków. Jak pisze Aleksandr Madej, kurator wystawy :
"(...) Sztuka musi być szczera. Musi budzić emocje. Musi pokazywać artystę takim, jaki jest naprawdę. Prezentowane na wystawie „Coca-colaż” prace Miłosza Horodyskiego spełniają w swojej kreacji wszystkie te warunki. Każda z nich jest miksturą wybuchowo łączącą gęste i bogate malarstwo materii – otwarte na wszelkie faktury, formy przestrzenne i barwę, często intensywną i czystą – oraz eleganckie w swej klasyczności linii elementy z dawnych rycin, często o charakterze naukowo-anatomicznym.(...)"

]Informacje na FACEBOOK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.