Facebook Google+ Twitter

Kraków czci św. Stanislawa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-11 10:30

W Krakowie rozpoczęły się uroczystości ku czci świętego Stanisława. Do kościoła na Skałce, miejsca męczeńskiej śmierci biskupa, dotarła procesja z jego relikwiami.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Świeckich. Homilię wygłosi metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski. W uroczystościach biorą udział przedstawciele Episkopatu Polski, duchowni, przedstawiciele władz miejskich oraz wierni.

Dzisiejsza Msza święta zostanie odprawiona po raz pierwszy przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci, który został poświęcony 8 maja, w dniu liturgicznego wspomnienia świętego Stanisława. Ołtarz, który na stałe zastąpi ołtarz polowy na dziedzińcu krakowskiej bazyliki na Skałce, poświęcił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął śmiercią męczeńską, w wyniku sporu z królem Bolesławem Śmiałym skazany został przez sąd arcybiskupi na śmierć przez rozczłonkowanie. Został kanonizowany 17 września 1253 r. przez papieża Innocentego IV.

Jan XXIII ustanowił św. Stanisława wraz ze św. Wojciechem i Najświętszą Maryją Panną Królową Polski pierwszorzędnymi patronami Polski w 1963 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.