Facebook Google+ Twitter

Kraków. Dominikańskie skarby

Zaskakującego odkrycia w Krakowie dokonał Marcin Ciba - młody konserwator zabytków współpracujący z krakowskim klasztorem ojców dominikanów. Przypadkowo odnalazł dwie chorągwie kanonizacyjne św. Jacka z XVI wieku.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krak%C3%B3w_-_Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Awi%C4%99tej_Tr%C3%B3jcy_-_Nawa_g%C5%82%C3%B3wna_01.jpgChorągwie są prawdziwą niespodzianką, bo prawdopodobnie nikt nie widział ich od połowy XIX wieku. To najstarsze takie płótna w tej części Europy. Przez wiele lat uznawane były za zaginione. Natrafiono na nie przypadkiem, podczas przeglądania zawartości magazynów, którymi opiekował się o. Adam Studziński. Płótna stały tam przez dziesiątki lat.

Powstałe w 1594 roku, poświęcone zostały przez papieża i przekazane do Krakowa. Były traktowane jak relikwie, dlatego wierni urywali kawałki materiału, przez co chorągwie są w złym stanie. Płótna o wymiarach 3,2 m na 2,8 m zrobione z adamaszku i jedwabiu, przedstawiają św. Jacka modlącego się do Matki Boskiej. Na dole tkaniny widać herby: papieski, dominikański i Odrowążów.

Od 22 grudnia do 2 stycznia w Bazylice Trójcy Świętej wierni będą mogli oglądać jedną z chorągwi. Ekspozycji towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na renowację tych wyjątkowych dzieł sztuki.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

> Natrafiono na nie przypadkiem, podczas przeglądania zawartości magazynów

Kto wie co jeszcze znalazlo by sie w magazynach, szczegolnie tajnych, Watykanskich... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to dopiero niespodzianka. Stały dzisiątki lat - i teraz.!
Skarbów to mamy pewnie dużo... nieodkryte są.
Miejsc nie znając nie wiemy o ich istnieniu.
Bardzo ciekawa informacja.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tajemnicza jest ta Nasza Polska... Ciekawe ile jeszcze takich skarbów kryją archiwa i magazyny. A dla autora 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to nie wczoraj 10 grudnia był odpust u Dominikanów? Odkrycie (odszukanie) chorągwi bardzo ważne, zdjęcia ładne ale odpust jest raz w roku i wspomnieć wypadało. Przy okazji pozdrowienia dla o. Dominika Orczykowskiego którego zdjęcie było wcześniej prezentowane w wiadomościach24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.