Facebook Google+ Twitter

Kraków drugim miastem w Polsce?

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-01-08 10:24

Prawdopodobnie już w czerwcu Łódź przestanie być drugim pod względem liczby mieszkańców miastem w Polsce. Jej miejsce zajmie Kraków.

fot. Gazeta Krakowska - O dokładniejszy termin w przybliżeniu do jednego miesiąca będzie można się pokusić po otrzymaniu danych za czwarty kwartał 2006 roku - mówi Stanisław Kaniewicz, rzecznik łódzkiego oddziału Głównego Urzędu Statystycznego. - Oczywiście będzie to tylko symulacja, ale pewne jest, że Kraków wyprzedzi Łódź pod tym względem jeszcze w tym roku.

Według prognoz statystyków, w przyszłym roku w Krakowie będzie mieszkało o 6 tys. osób więcej niż w Łodzi. W Łodzi mieszka teraz ponad 762 tys. osób, a w Krakowie 757 tys. Statystyki obejmują nie tylko zameldowanych w danym mieście, ale również np. studentów, którzy przebywają tu czasowo. Dla porównania - w 1990 roku w Łodzi mieszkało aż 848 tys. osób, a krakowian było prawie o 100 tys. mniej.

- Chociaż ludności ubywa również pod Wawelem, to na rzecz Krakowa przemawia dodatnie saldo migracji, czyli więcej osób tu się osiedla niż opuszcza miasto - wyjaśnia Andrzej Binda, zastępca dyrektora krakowskiego oddziału GUS. - Natomiast pod względem powierzchni więksi od Łodzi jesteśmy już od dawna - dodaje.

Główną przyczyną zmniejszania się liczby mieszkańców zarówno w Łodzi, jak i w Krakowie jest ujemny przyrost naturalny - więcej osób umiera, niż się rodzi. W Łodzi swoje zrobiła też masowa emigracja, zwłaszcza młodych, w poszukiwaniu pracy.

- Co ciekawe, liczba mieszkańców zwiększa się w sąsiednich gminach, czyli łodzianie migrują kilka kilometrów poza miasto - dodaje Kaniewicz. - Kupują tam działki, stawiają domy, ale do pracy dojeżdżają w większości do Łodzi.

SMS

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ale na W24 kolegów z Łodzi też mamy. Hmmm...czyżby trzeba im dyskretnie uwagę zwrócić i jakoś zmobilizować;P

Pozdrowionka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To pasuje jeszcze tylko wrócić stolicę do Krakowa, albo restaurować królestwo Galicji i Lodomerii w historycznych granicach ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wśród Przyjaciół na W24 mam prawie samych Krakowian. To o czymś świadczy :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż... Sama od kilku lat jestem mieszkanką Krakowa, więc co będę narzekać :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z jednej strony - świetnie, miasto się rozwija. Z drugiej - jeszcze większe korki. ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.