Facebook Google+ Twitter

Kraków. Dwadzieścia lat o Lwowie 1992-2012

Celem wystawy nie jest arbitralne ustalenie czyj jest Lwów. Bardziej jest nim pokazanie, że to wspólne dobro, samo w sobie warte społecznej atencji i historycznego pietyzmu.

Wały Hetmańskie, obecnie Prospekt Swobody (Al. Wolności), w oddali widoczny Teatr Miejski (Opera), pocz. XX w. / Fot. mat. organizatoraWystawa „Książki o Lwowie wydane w latach 1992-2012” towarzyszy XI Polsko-Ukraińskiej Konferencji „Lwów. Miasto-Społeczeństwo-Kultura”. Pierwsza konferencja z tego cyklu została zorganizowana w 1992 roku, zatem na rok bieżący przypada jubileusz ich dwudziestolecia. Odbywają się one co dwa lata, naprzemian we Lwowie i w Krakowie. W skład ekspozycji wchodzi również spuścizna po profesorze Marianie Tyrowiczu.

Miasto Lwów ze swoim genius loci, pozostaje ciekawym i niezmiernie rozbudzającym wyobraźnię historyka miejscem, któremu warto poświecić chociaż jedną ksiązkę.

Zwiedzający ekspozycję mogą zaznajomić się z publikacjami, które dotyczą słynnych lwowskich historyków, pisarzy i ludzi kultury, opracowaniami poruszającymi kwestie samorządowe miasta od XVII, pracami dotyczącymi społeczności żydowskiej. W zawartości ekspozycji można zauważyć opracowania związane z Uniwersytetem Lwowskim i szkolnictwem w ogóle. Kolejnym wątkiem, jaki został zawarty w książkach, to lata II wojny i okupacji. Ostatnim działem, który ujmuje wystawa są wspólne polsko-ukraińskie studia, w tym albumy i kalendaria z życia miasta. Zarówno polskie, jak i ukraińskie pozycje bibliograficzne, posiadają jednakowy mianownik w postaci dopieszczonej szaty graficznej i dobrego poziomu edytorskiego.

Nie tylko historyczny sentyment zapewne leży u podstaw zainteresowania Kresami - tymi bliskim w szczególności. Lwów jest, jak wiadomo, miejscem, które nosi w sobie wiele mocnych znamion polskości - tej z najwyższej półki. Żeby poznać, czym była dawna Rzeczpospolita, należy udać się na owe ziemie, gdzie dobitnie widać to, chociażby w monumentalnej architekturze zamków czy (ocalałych jakimś cudem) świątyń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.