Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32050 miejsce

Kraków. Dwie demonstracje z okazji Dnia bez futra

Aż dwa marsze przeszły dziś ulicami Krakowa w proteście przeciwko przemysłowi futrzarskiemu w Polsce. Z okazji Dnia bez Futra osobne demonstracje zorganizowały: stowarzyszenie Empatia oraz fundacja Viva! Akcja dla zwierząt.

Fretka na Krakowskim Rynku. / Fot. Michał OsienkiewiczManifestacja krakowskich działaczy Empatii rozpoczęła się o godzinie 13, pod Barbakanem. Zebrała się tam grupa około 20 osób. Jak co roku, były transparenty („Futro kosztuje śmierć zwierząt”, „Miej serce, nie kupuj futra”) oraz ulotki. Nie zabrakło też samych futrzaków. Ogromne zainteresowanie przechodniów wzbudzały przyniesione przez część osób tchórzofretki.

Marsz przeszedł ulicą Floriańską w kierunku Ryneku Głównego. Uczestnicy przypominali napotkanym po drodze mieszkańcom Krakowa czym naprawdę jest futro. Dzięki akcji stowarzyszenie Empatia zebrało również 200 podpisów pod przygotowaną przez siebie petycją przeciwko zabijaniu zwierząt dla futer.

Pikieta pod sklepem z futrami. / Fot. Michał OsienkiewiczPodobny przebieg miała rozpoczęta o godzinie 15:30 demonstracja fundacji Viva! Akcja dla zwierząt. Tu jednak zarówno liczba osób biorących udział w marszu, jak i liczba transparentów była niemal dwukrotnie większa. Pojawiły się przebrania, m.in. baby w futrze, krowy, kościotrupa.

Demonstranci przemaszerowali pod sklep marki SIMPLE na ul. Grodzkiej, gdzie zorganizowano krótką pikietę przeciwko używaniu futer w kolekcjach polskich firm odzieżowych. Oto, co dla serwisu Wiadomości24.pl powiedziała Magdalena Sęderska z fundacji Viva!: - Jest to akcja skierowana przeciwko jednej firmie w Polsce. Uważamy, że działanie takie może mieć większy wydźwięk i doprowadzić do lepszych rezultatów niż ogólna akcja.

Podczas obu demonstracji uczestnikom asystowała policja. Stróże prawa wylegitymowali dwóch mężczyzn, którzy usiłowali zakłócić przebieg marszu. Osoby te groziły wyrządzeniem krzywdy tchórzofretkom oraz zniszczeniem sprzętu fotograficznego.

Dzień bez Futra obchodzony jest w Polsce od 1994 roku. W okolicach 25 listopada polskie organizacje obrony praw zwierząt wzmagają działania, które mają na celu uświadomienie społeczeństwu okrucieństwa wiążącego się z chowem tzw. „zwierząt futerkowych”. Z roku na rok przybywa osób chętnych do organizowania demonstracji. Początkowo akcje odbywały się jedynie w kilku miejscach Polski, w tym roku – już w 170 miastach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.05.2008 09:47

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za poruszenie ważnego tematu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.