Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10801 miejsce

Kraków: Dzieła sztuki Jerzego Nowosielskiego w rękach policji

8 marca podczas konferencji prasowej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się uroczyste przekazanie dzieł profesora Jerzego Nowosielskiego Galerii Starmach, odzyskanych po kradzieży z mieszkania profesora 22/23 lutego br.

Odzyskane dzieła sztuki / Fot. Sławomir OstrowskiOdzyskane dzieła przekazane zostały na ręce właściciela Galerii Starmach, pana Andrzeja Starmacha. Andrzej Starmach opowiada dziennikarzom o skradzionych z domu prof. Nowosielskiego dziełach sztuki / Fot. Sławomir OstrowskiPo wstępnych oględzinach (nie dokonano oględzin konserwatorskich) wszystko wskazuje na to, że skradzione dzieła sztuki nie uległy zniszczeniu. Jedynym, które ucierpiało na skutek niefachowej ingerencji złodziei jest przeszklona ikona, którą złodzieje bezceremonialnie starali się otworzyć.

Policji udało się odzyskać wszystkie dzieła, które szczególnie bliskie były Nowosielskiemu. Są to cztery ikony (z których trzy to prace autorstwa profesora Nowosielskiego), które wchodziły w skład prywatnego prawosławnego ołtarzyka artysty.Wszystkie pozostałe po profesorze pamiątki, których złodzieje nie skradli z jego domu, są obecnie przechowywane w galerii STARMACH, gdzie mieści się również siedziba fundacji Jerzego i Zofii Nowosielskich.

Odzyskane dzieła sztuki / Fot. Sławomir OstrowskiPodczas kradzieży (22/23 luty br.) łupem złodziei padły dzieła sztuki wartości ponad 300 tys. zł. W rękach złodziei nadal pozostają cztery obrazy o dużej wartości materialnej (około 150 tys. zł).

Po odzyskaniu pozostałych dzieł fundacja zamierza uruchomić muzeum biograficzne w domu zmarłego artysty. - W wyniku czynności, które zostały podjęte w ciągu trzech-czterech dni po samym zdarzeniu dokonano zatrzymań ośmiu osób, które były podejrzewane o związek z tym zdarzeniem - powiedział podczas konferencji prasowej Tomasz Waszczuk, Prokurator Rejonowy (rej. Kraków Śródmieście).Konferencja prasowa w Wojewódzkiej Komendzie Policji w Krakowie / Fot. Sławomir Ostrowski

- Nie jest wykluczone, że są to osoby, które znały już (przynajmniej część z nich mogła znać) profesora Jerzego Nowosielskiego, ponieważ część osób zatrzymanych są to mieszkańcy Krakowa - powiedział podczas konferencji Inspektor Marek Woźniczka, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

Andrzej Starmach - prezes Fundacji Nowowiejskich, Tomasz Waszczuk - Prokurator Rejonowy (rej. Kraków Śródmieście), inspektor Marek Woźniczka - zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, mł. insp. Dariusz Nowak, rzecznik prasowy / Fot. Sławomir Ostrowski W konferencji uczestniczyli Andrzej Starmach - Prezes Fundacji Nowowiejskich, Tomasz Waszczuk - Prokurator Rejonowy (rej. Kraków Śródmieście), inspektor Marek Woźniczka - zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, mł. insp. Dariusz Nowak - rzecznik prasowy małopolski policji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

levy
  • levy
  • 09.03.2011 09:31

Wielka radość, to przecież nasze dziedzictwo narodowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.