Facebook Google+ Twitter

Kraków. Dziennikarze w prokuraturze. Ograniczenie wolności słowa?

Prokuratura Okręgowa w Krakowie rozpoczęła postępowanie przeciwko dwóm dziennikarzom, którzy w styczniu 2009 roku opublikowali materiał dotyczący przecieku akcji z CBA w Ministerstwie Rolnictwa.

 / Fot. http://www.sxc.hu/photo/905071Dziennikarze śledczy, Marcin Gierszewski z Radia Zet i Krzysztof Skórzyński z TVN24, już niebawem usłyszą zarzuty dotyczące ujawnienia informacji ze śledztwa. Przedmiotem zarzutów stał się materiał, opublikowany w styczniu 2009 roku, w którym obaj dowodzili, że Janusz Kaczmarek jest źródłem przecieku w akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Mimo braku dowodów, uważali, że podana przez nich informacja, została potwierdzona przez najbliższego współpracownika Zbigniewa Ziobry - prokuratora Jerzego Engelkinga. Powoływali się przy tym na zeznania śledczych badających przeciek.

Zawiadomienia o przestępstwie nie spodziewał się ani Gierszewski, ani Skórzyński. Obaj byli mocno zaskoczeni prowadzonym przeciwko nim postępowaniem. Twierdzą, że wykonywali jedynie swoją pracę, a ta polega właśnie na zdobywaniu i przekazywaniu istotnych informacji. Gierszewski dodał także, że podczas przesłuchania w prokuraturze, jego zeznania były nagrywane, a pytania zadawane w sposób niejasny i celowo wymierzane w grupę dziennikarzy.

Prokuratura jest innego zdania. Konieczność wszczęcia postępowania motywuje art. 241 kodeksu postępowania karnego, w którym mowa, że "Kto bez zezwolenia rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Tym samym uważa, że obaj dziennikarze wyjawili tajne informacje, nim te ujawniono w postępowaniu sądowym.

Słowa Prokuratury podważa mecenas Piotr Kruszyński. Jego zdaniem dziennikarze nie powinni zostać potraktowani jak przestępcy, ponieważ opublikowany przez nich materiał, był niezwykle istotny dla opinii publicznej.


Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Zapędziłam się i nie zwróciłam uwagi, że tak żwawo tutaj dyskutujecie.
Zdzisławie, w pełni się zgadzam. Jaki sens ma praca śledcza, jeśli zabrania się ujawnienia istotnych informacji? Żaden! W Polsce najważniejsze jest to, kto ujawnił, a nie CO ujawnił. I tu jest pies pogrzebany.
Dziś Marcin Gierszewski usłyszał zarzuty. To samo czeka Jego kolegę po fachu. Ubolewam nad niedomogą polskiego prawa. Być może - niedomoga- to złe słowo, ale nie przyszło mi do głowy nic innego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to jest dobry "kodeks" ale przed II WŚ nie przewidzaino że powstanie coś takiego jak internet i że ludzie mający informację bedą się z nią "dzielić" a jak wiemy zaden dziennikarz nie wie tyle co wie 30 milonów obywateli - największym zagrożeniem dla włądzy szczególnie tej skorumpowanej lub nie uczciwej jest właśnie "informacja" to jest ŚMIERTELEN ZAGROŻENIE dlatego Zdzisławie walka się dopiero rozpocznie i to na całego jak zamknać "usta Kowlaskiemu" za wszelką cenę , dziś obywatel uzbrojony w aparat cyfrowy , kamerę i laptopa oraz stronę www może " unicestwić każdego lobbystę czy polityka" a to już jest dla nie których "nie na rękę" tak więć trzeba się liczyć z tym że będzie coraz więcej ataków na dziennikarzy a za chwilę na dziennikarzy "obywtelskich" czy inaczej na nich mówiąc "pismaków obywatelskich" gdyż nie na rekę równiez jest wielu zawodowym dziennikarzom ich działanie - a przeciez mozna wspolnie i w porozumieniu dogłebnie patrzec na ręce władzy i odpowiednim służbom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak słusznie zauważa Zdzisław rolą dziennikarza jest poszukiwanie informacji i jak ją zdobywa powinien publikować co wie na ten temat gdyż ciągła grożba że " coś ujrzy swiatło dzienne" daje szansę na to że co niektórzy skończą spotykac się na "cmentarzach" i stacjach "paliw" wiadomo że z korupcją nigdy nie wygramy ale dziennik pracy dziennikarzy sledczych możemy ja co nieco ogranoiczyć a to już spory sukces - władza nie jest po to żeby na niej robić interesy - dlatego powinno się z pełną premedystacją piętnować takie zachowania za wszelką cenę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla zabawy podam przykłady ujmijmy to hipotetyczne:
pierwszy przykład;
w pewnym mieście w Polsce od 15 lat jedna firma remontuje placówki oświatowe - wszyscy wiedzą że jest to zasługą pewnych układów - ale dowodów nie ma - czy publikować informację na ten temat z nutką zastanowienia się dlaczego się tak dzieje ?????
drugi przykład:
prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie przywłaszeczenia sobie mienia przez pewną osobę , osoba się przyznaje do winy i deklaruje oddanie przywłaszczonego mienia ale prokuratura przeciąga sprawę do ustawowych 3 miesięcy gdy może ją zakończyć w miesiąc pomimo ciagłej interwencji pokrzywdzonego - czy to można opublikować ???????
trzeci przykład:
do prokuratury trafia sprawa z Policji iż pewnien obywatel tegoż miasta prowadził rower pod wpływem alkoholu - wydawałoby się ze sprawa prosta - odbieramy prawo jazdy itd ALE okazuje się że to nie był taki sobie zwykły obywatel i co robi prokuratura - ogłasza że ów niezwykły obywatel został niesłusznie oskarżony i poruszał się drogą niepubiczną - na podstawie tej OBRONNEJ działalności prokuratury w mieście i to nie małym w POLSCE - wyznacz się listę ulic , chodników oraz placów gdzie moza swobodnie mając 5 promili alkoholu we krwi prowwdzić pojazdy - czy mozna o tym pisać ??????????????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie masz rację tajemnic Państwowych trzeba chronić ale nie jestem przekonany czy mamy w tym przypadku doczynienia z taką właśnie sytuacją - tu mi bardziej pachnie "przeciekiem" gdyż rozmawiając z prokuratorem w danej sprawie zostajesz poinformowany czy mozesz cokolwiek powiedzieć czy nie i to jest dla mnie zrozumiałe , ale jeżeli dziennikarz lub obywatel ma wiedzę na temat korupcyjny może nie mając nie zbitych dowodów publikować swoje spoztrzeżenia w tej sprawie a od dochodzenia sa odpowiednie służby i niech to czynią - tu oczywiście kłania się etyka dziennikarska ale to już od dziennikarza zelezy jak do tego podchodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, trzeba wyczuć granicę wolności słowa i litery prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Albo słynne powiedzenie pewnego prokuratora, który działał w zamierzchłych czasach:" Pokażcie mi człowieka a paragraf się na niego zawsze znajdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są różne dobra! Jeden to interes publiczny, ale także drugi - ochrona tajemnicy państwowej. Każde państwo chroni swe interesy i swoje tajemnice. Dziennikarze mogli zgłosic o przestepstwie do prokuratury. Wybrali, dla rozgłosu, publikację! Ja nie wydaję wyroku, i nie chcę ich ocaniac. Dla mnie interes państwa jest interesem wyzszej rangi. Jak to oceni sąd?... zobaczymy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktoś kiedyś powiedział " iż na temat wyroków sądów nie powinno się dyskutować" z jednej strony tak powinno być ale żeby w Polsce tak mówić trzeba mieć - normalne SĄDY , POLICJĘ i PROKURATURĘ - jak się dopracujemy w tych osrodkach ludzi z powołania to mozna będzie nas nimi nie dyskutować ale to jest jeszcze perspektywa 20 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co do wolnosci prasy itd jeszcze gorzej jest na prowincji tu jest KATASTROFA - władza jest tak skorumpowana a loklane układy tworzą zamkniety krag "prokuratura - włodarze" że aż strach cokolwiek napisac gdyż zaraz jest akcja odwetowa - do tego prowadzi chore prawo - i nieprwada iż mamy w Polsce wolność słowa - ta wolność polega na tym ze "wolno pisać w dobrej wierze ale nie daj Boże prawdę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.