Facebook Google+ Twitter

Kraków: Europejscy przywódcy przybywają na Wawel

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-04 11:51

Na Wawel przybywają europejscy przywódcy, którzy będą uczestniczyć w uroczystości 20. rocznicy upadku komunizmu. Na miejscu są już między innymi kanclerz Niemiec Angela Merkel i były prezydent Czech Vaclav Havel. Gości witają premier Donald Tusk i metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

W Katedrze Wawelskiej zabrzmi dziękczynne Te Deum, nad miastem rozlegnie się głos Dzwonu Zygmunta. Ze Wzgórza Wawelskiego popłynie przesłanie do młodych całej Europy. Wystosują
je w rocznicę upadku komunizmu uczestnicy krakowskich obchodów.

Uroczystości na dziedzińcu wawelskim rozpocznie premier Donald Tusk, potem głos zabiorą między innymi były prezydent Lech Wałęsa i były prezydent Czech Vaclav Havel.

W obchodach udział wezmą także premierzy Litwy, Rumunii, Ukrainy i Węgier. Na krakowskich obchodach nie będzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Decyzja o przeniesieniu politycznych obchodów rocznicowych z Gdańska do Krakowa zapadła niespełna miesiąc temu. Premier argumentował, że zdecydowały o tym względy bezpieczeństwa.

Wczoraj późnym wieczorem Donald Tusk wyraził nadzieję, że w Krakowie "nie będzie żadnych niemiłych niespodzianek". W ocenie Tuska, siła symbolu - 4 czerwca - będzie taka, że wszyscy Polacy raczej się do siebie uśmiechną i podadzą sobie ręce.

Ulicami Krakowa ma dziś przejść kilka manifestacji. Jednak jak zapewnia prezydent miasta Jacek Majchrowski, ratusz dołoży wszelkich starań, żeby wszystko przebiegło spokojnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.