Facebook Google+ Twitter

Kraków. Finał konkursu "Powrót do Twojej Itaki"

"Powrót do Twojej Itaki" to refleksja nad tym, co ważne, do czego dążymy, a także to, z czym musimy/chcemy się zmierzyć. W ponad stu pracach literackich nadesłanych przez młodzież przewijają się bardzo dojrzałe tezy.

 / Fot. plakat13 grudnia odbył się uroczysty finał konkursu literackiego dla młodzieży szkolnej zatytułowanego „ Powrót do twojej Itaki”, który to konkurs był częścią XX Turnieju Wiedzy o Mitologii i Antyku.
W konkursie wzięło udział 105 prac, w tym 57 wierszy oraz 48 prac prozatorskich. Prace rozpatrywane były w 3 kategoriach wiekowych : szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła średnia. Nagrodzonych i wyróżnionych zostało 29 prac, w tym : 13 wierszy i 16 opowiadań.
Pośród nagrodzonych prac na pierwsze miejsce wybijają się motywy: rodziny, utraconej beztroski z dzieciństwa, tęsknoty do poukładanego świata, a także poszukiwań drogi na przyszłość. Jest w tej twórczość również pewna niezgoda na to, co przynosi dzisiejsze życie, snute są plany na przyszłość, która powinna być efektem dobrych wyborów i postaw życio-wych. W nagodzonych i wyróżnionych pracach dominują takie wartości jak: rodzina, miłość, przyjaźń, wiedza, dobro. Jury brało pod uwagę ciekawą formę, powyższe wartości ilustrującą. Są w pracach konkursowych przedstawione także zjawiska z życia młodzieży widziane jej okiem, a także pewna niezgoda na nie. Jest pokazana rodzina jako wartość, a także jako wartość utracona – nawiązanie do bolesnych wydarzeń w tym wspomnienie nieżyjących członków rodziny, również nawiązania do problemów ze zdrowiem , zmaganiem się z chorobą. Nie zabrakło przemyśleń związanych pierwszymi zauroczeniami , sympatiami, po prostu z pierwszą miłością. Pod względem literackim były to utwory z potencjałem, z koncepcją. Jest to bardzo ważne,bo jak wiadomo motywy i możliwości były tematyką konkursu ograniczone. Ale na pewno uderza w pracach stosunkowa dojrzałość i pomysłowość.

Infromacje o laureatach i konkursie na DK PODGÓRZE

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.