Facebook Google+ Twitter

Kraków. Freedom Shaolin

Celem projektu jest pokazanie wizji wolnego człowieka, który zamknięty został w ograniczonej przestrzeni miejskiej. Jest to postać, dla której oswojenie miasta, jest pretekstem do pokazania przez artystkę przewrotnych kompozycji modowych.

Freedom Shaolin - Agnieszka Wojtuń / Fot. fot. M. PółtorakFreedom Shaolin to projekt fotograficzny artystki Agnieszki Wojtuń, którego fragmenty ukazały się w londyńskim magazynie „And Men 17" oraz w „Vogue". W maju można je zobaczyć także w Krakowie.

Artystka- Agnieszka Wojtuń- jest pasjonatką fotografii modowej i tej, która przedstawia ludzi w sferze miejskiej. Można założyć, ze moda i przestrzeń, w której jest ona eksponowana stanowi niejako wizytówkę miejsca. Jest również elementem tożsamości i wyrazem własnego zdania-może to być bunt, poszukiwanie, kreacja burząca stereotypy albo konwencjonalne dostosowanie. Fotografia mody jest rodzajem oswojenia ubioru i otoczenia, a sesje modowe -choć często wydające się oderwanym od życia i powierzchownym zajęciem- zawierają w sobie symboliczny kod.
W przypadku wystawy Freedom Shaolin jest nim wizja wolnego człowieka, który zamknięty został w ograniczonej zabudową przestrzeni miejskiej. Postać bohatera - Dawida (uprawiającego miejski parkour), służy artystce do symbolicznego przedstawienia idei wolności w sztuce. Model Agnieszki Wojtuń jest łowcą, który przystosowuję nie tyle siebie do miejskiej dżungli, ale ową dżunglę urabia pod własne wyobrażenie. Artystka postanowiła połączyć w swojej sztuce ideę wolności i mody. Odchodzi od konwencji ale nie zaprzecza kanonom, jakie są ważnymi elementami fotografii mody. W zdjęciach projektu Freedom Shaolin nie brakuję zdecydowanych kolorów, wystylizowanych kompozycji i ciekawych ujęć przypominających okładkowe sesje celebrytów.
Freedom Shaolin - Agnieszka Wojtuń / Fot. fot. M. PółtorakW poszukiwaniu natchnienia wędruje więc posród ludzi uwikłanych w maszynerię i puls miejskich arterii, gdzie na swojej drodze spotyka tłumy -dziwaków, oryginałów i artystów. A poprzez fotografię mody, która jest myślę, że tylko pretekstem, kreuje świat, gdzie wartością są odwaga i niezależność.

Wystawa należy do Kraków Photo Fringe – demokratycznej platformy, skupiającej wydarzenia fotograficzne towarzyszące imprezie Miesiąc Fotografii w Krakowie.
Wystawa potrwa do 7 czerwca.
Informacje na Galeria Sztuki Współczesnej Strefa A

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.