Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12180 miejsce

Kraków gospodarzem polskiej prezydencji w UE. Podsumowanie

Październik w grodzie Kraka upłynął pod znakiem konferencji oraz spotkań eksperckich, w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Nadszedł czas podsumowań - czy Kraków się spisał w roli małej Brukseli?

Auditorium Maximum, miejsce krakowskich spotkań podczas prezydencji polskiej w Radzie UE / Fot. Piotr DrabikObjęcie przez nasz kraj przewodnictwa w Radzie UE spowodowało, że od lipca 2011 roku Polska znajduje się w centrum zainteresowania nie tylko unijnych urzędników ale i przedsiębiorców czy zagranicznych dziennikarzy. W każdym z sześciu miesięcy prezydencji, w innym polskim mieście, odbywają się konferencje i spotkania ekspercie delegatów z krajów wspólnoty. Kraków, najlepsza wizytówka atrakcji turystycznych nad Wisłą, przyjęła tytuł małej Brukseli w październiku br. Przez cały miesiąc, w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagielońskiego odbywały się spotkania najwyższego szczebla, w których udział wzięli m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego czy ministrowie rządów "27".

Już w pierwszych dniach października, ulica Krupnicza (na której zlokalizowane jest Auditorium Maximum) przeżywała oblężenie za sprawą Forum Rynku Jednolitego. Udział w nim wzięli przedstawiciele krajów członkowskich UE ale i setki biznesmenów z kraju i zagranicy. W wielu panelach dyskusyjnych, debatowali oni o perspektywach rozwoju wspólnego rynku europejskiego, w czasach gdy recesja finansowa coraz odważniej zagląda w oczy mieszkańcom starego kontynentu. Forum zostało zainaugurowane przez Jerzego Buzka oraz Waldemara Pawlaka, co skupiło uwagę nie tylko mediów. Obrady zakończyły się podpisaniem tzw. "deklaracji krakowskiej", która apeluje m.in. o potrzebę stworzenia Europejskiej Karty Zawodowej oraz narzędzi uznawania kwalifikacji zawodowych we wszystkich państwach unijnych.

Rozpoczęcie Europejskiego Forum Turystyki w krakowskim Teatrze im. Słowackiego / Fot. Piotr DrabikEuropejskie Forum Turystyki było kolejnym dużym wydarzeniem, w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Otwarcie wydarzenia w Teatrze im. Słowackiego na pewno zachwyciło gości Forum, którzy również w Auditorium Maximum obradowali o rozwoju europejskiej branży turystycznej. W międzyczasie, doszło również do podpisania umowy o zacieśnieniu współpracy pomiędzy Polską a Grecją, która zmaga się z problemami finansowymi i gdzie branża turystyczna jest ważnym źródłem narodowego dochodu.

Reprezentacyjny budynek Uniwersytetu Jagielońskiego stał się również scenerią dla nieformalnych spotkań ministrów UE. W Krakowie obradowali szefowie resortów ds. Rodziny i Równości Płci, turystyki oraz sportu. To ostatnie zbiegło się z losowaniem par barażowych eliminacji do przyszłorocznego Euro 2012, w którym udział wziął m.in. Michael Platini. Spotkania ministrów nie ograniczały się tylko do tradycyjnego "family foto" - wspólnie dyskutowano o ramach przyszłości
unijnej polityki. Trzeba otwarcie przyznać, że większość konferencji odbywała się poza zainteresowaniem opinii publicznej. Ale to wcale nie oznacza, że nie miały one znaczenia dla funkcjonowania UE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.