Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24344 miejsce

Kraków. Instalacja V2 – Obieg Zamknięty

Czarno-białe instalacje w swoim surowym stylu przenoszą nas w nieco odrealniony, ale też odhumanizowany świat spod znaku manipulacji. Człowiek staje się obiektem, targetem, podejrzanym już od momentu wejścia w pole widzenia kamer.

 / Fot. M. Półtorak W Galerii Lamelli można zobaczyć instalację Katarzyny Grochowskiej zatytułowaną Instalacja V2 – Obieg Zamknięty. Początkowy człon tytułu odnosi się do prototypu obecnej telewizji przemysłowej, który zastosowany został po raz pierwszy do bezpiecznej obserwacji produkcji rakiet V2 w 1942 roku w Niemczech. Drugi człon czerpie z nazwy CCTV, czyli Closed-circuit television, wykorzystywanej do współczesnego monitoringu.
Instalacja nawiązuje do problemu inwigilacji we współczesnym świecie, gdzie ludziom dyskretnie towarzyszy czujne oko kamer. Katarzyna Grochowska zbudowała opowieść, można powiedzieć nawet narracje z zapisu pochodzącego z kamer przemysłowych – z kawiarni oraz uczelni.

 / Fot. M. PółtorakMateriał obserwacyjny, zapisany został w kadrach, które w galerii umieszczone zostały w symbolicznych wiązkach światła, nawiązujących do budowy kalejdoskopu oraz pryzmatu narożnego, co pokazuje problem rozszczepienia lub zwielokrotnienia obrazu.

 / Fot. M. PółtorakCzarno-białe instalacje w swoim surowym stylu przenoszą nas w nieco odrealniony, ale też odhumanizowany świat spod znaku manipulacji. Człowiek staje się obiektem, targetem, podejrzanym już od momentu wejścia w pole widzenia kamer. Jego naturalne zachowanie poddawane jest podświadomej analizie pod kątem oskarżycielskim, wszak zapis z monitoringu jest najskuteczniejszym materiałem dowodowym. Człowiek, zatem jest towarem, który musi być pilnowany, obserwowany, gdyż nie można mu zaufać.

Wystawa nie przedstawia konkretnych sytuacji czy osób. Zawiera bardziej surowiec do ulepienia z niego własnej myślowej konstrukcji, ciągu wydarzeń i – co chyba najważniejsze – do odpowiedzi na pytania: czy monitorowanie jest nam potrzebne? czy czujemy się z nim bezpiecznie i komfortowo?

 / Fot. M. Półtorak / Fot. M. Półtorak

Wystawa potrwa do 15 marca. Informacje na GALERIA LAMELLIWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.