Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14351 miejsce

Kraków. "Inwigilacja" w CSW SOLVAY

Tajemniczość i mistykę malarstwa Barbara Porczyńska podkreśla barwą, rozmytym konturem oraz nostalgią z onirycznym nastrojem.

Kraków. W Galerii Głównej Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY trwa wystawa obrazów Barbary Porczyńskiej zatytułowana „Inwigilacja”. Ten, jakże intrygujący tytuł jest formą nawiązania do motywu przewodniego malarstwa Porczyńskiej – ludzkiego oka.
Symbol oka nieodłącznie wiąże się z człowiekiem, jego charakterem, postrzeganiem świata oraz z wieloma stanami emocjonalnymi, takim jak chociażby miłość, wstyd, zazdrość.
Kraków. Kraków.
Oko w sztuce może także „zobaczyć” to, co jest ukryte przed biologiczny wzrokiem – pewien rodzaj wrażliwości, dobrze skonstruowane kłamstwa, mistyfikacje. Świat malarski, zatem pełen jest tutaj iluzji, dyskretnych aluzji, które delikatnie acz dotkliwie obnażają nasze wnętrze. Śledzące widza "oczy z płócien" to swego rodzaju sumienie, którego towarzystwo nie zawsze jest nam miłe.
Jednak to właśnie sztuka pomaga niektórym zbudować relacje pomiędzy światem zewnętrznym i wnętrzem, buduje standardy, porządkuje wartości, przypomina o cienkiej linii granicznej pomiędzy dobrem a złem ludzkiej natury.

Kraków. Bystre oczy wypatrują nie tylko takich relacji, ale także starają się bywać wewnętrznym drogowskazem. Tajemniczość i mistykę malarstwa Barbara Porczyńska podkreśla barwą, rozmytym konturem oraz nostalgią z onirycznym nastrojem.

Jak możemy przeczytać w tekście towarzyszącym wystawie, autorstwa Agaty Sulikowskiej-Dejena "(…) Obrazy artystka układa w dyptyki, tryptyki, sięga po nietypowe trójkątne formaty, które zespala w wielokątne kompozycje. Płótno dopowiada płótno. Wielokrotnie miesza języki malarskie, jak w Wieży Babel, gdzie z form abstrakcyjnych wyłaniają się twarze, fragmenty innych
światów kontrastowo niesprecyzowane wobec dominującego realnością oka"


Informacje na CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ SLOVAY


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesujące...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.