Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7920 miejsce

Kraków jest już większy od Łodzi!

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-07-10 08:26

I stało się. Łódź przestała być drugim pod względem liczby mieszkańców miastem w Polsce. Pozycję tę zajął Kraków, któremu na przełomie czerwca i lipca przybyło kilkuset obywateli więcej niż Łodzi (która liczy 757 tys. mieszkańców). Są to jeszcze nieoficjalne dane, a na ich potwierdzenie przez Główny Urząd Statystyczny trzeba poczekać do września.

Uliczka w Krakowie. / Fot. AKPA- Jest to wiadomość emocjonalnie przykra, ale nie ma żadnego praktycznego znaczenia. W Krakowie od pół roku trwała akcja meldowania kogo się dało, po to, by na 750. rocznicę lokacji miasta odrobić dystans 10 tys. osób, dzielący ich od nas - mówi Kajus Augustyniak, rzecznik prezydenta Łodzi. - Łódź dynamicznie się rozwija. Wierzymy, że zwycięstwo Krakowa jest krótkotrwałe i wkrótce Łódź ponownie go wyprzedzi.

W łódzkim Urzędzie Statystycznym nie potwierdzają jednak tak optymistycznych prognoz. - To, że Kraków nas prześcignie, wiedzieliśmy od lat. Tendencja spadkowa liczby ludności w Łodzi jest zauważalna już od 1994 roku i na razie się nie zmienia. Trudno więc prognozować, czy można ją odwrócić. Na razie nie widzimy takich zmian - mówi Anna Jaeschke, kierownik działu analiz w Urzędzie Statystycznym w Łodzi. - O tym, że wyprzedził nas Kraków, zadecydowało przede wszystkim to, że w Łodzi jest więcej ludzi starszych, a w związku z tym jest więcej zgonów i mniej urodzeń niż w nieco "młodszym" Krakowie. Procesy migracyjne dodatkowo mogły przyspieszyć ubytek liczby ludności.
(msm)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

poglupieli? megalomania? jakie to ma znaczenie? im wiecej ludzi w miescie, tym wieksza centralizacja. fakt miasto ma wiecej srodkow i moze sie lepiej rozwijac, ale czy przypadkiem nie profituje mniejszosc mieszkajacych w centrum, kosztem wiekszosci mieszkajacych na obrzezach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.