Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

36116 miejsce

Kraków jest kolejnym miastem Małopolski, które chce zbić fortunę na złożach termalnych

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-07-26 08:23

Mieszkańcy Przylasku Rusieckiego twierdzą, że tutejsze wody termalne to dziennikarska kaczka i nie ma co marzyć o napływie turystów.

Czy wody termalne przyciągną turystów? / Fot. FOT. KATARZYNA PROKUSKA/ Gazeta KrakowskaKraków, śladem Zakopanego chce zarabiać na złożach geotermalnych. Złoża takie znajdują się w Przylasku Rusieckim. Tam też miałby powstać cały kompleks basenów i zjeżdżalni wodnych a także zakład leczniczy. Choć całe przedsięwzięcie miałoby kosztować wiele milionów złotych, nie ulega wątpliwości, że inwestycja się opłaci. Tym bardziej, że środki na jej sfinansowanie miałyby pochodzić z UE.

Wody w Przylasku
Do tej pory krajowe złoża geotermalne wykorzystywane były w bardzo małym stopniu. Polscy turyści zmuszeni byli więc korzystać z gorących wód na Słowacji. Od kiedy w Zakopanem otwarto geotermalny aquapark, miasto przeżywa prawdziwy najazd chętnych do skorzystania z wodnych atrakcji. Ruszają także budowy następnych aquaparków w Bukowinie, Białce i Witowie.

To, że także w Krakowie mamy wody termalne, wie niewiele osób, chociaż pierwsze odwierty robione były w latach 60. Wtedy też we wschodnich rejonach naszego miasta, a dokładniej w Przylasku Rusieckim stwierdzono występowanie tego rodzaju złóż. - Są one na różnej głębokości, od 575 metrów do niemal dwóch kilometrów - mówi Joanna Niedziałkowska, wicedyrektor Krakowskiego Zarządu Komunalnego.

Potentatem nie będziemy
Dwa lata temu na zlecenie Gminy Kraków Zakład Energii Odnawialnej Polskiej Akademii Nauk ocenił możliwości pozyskania energii cieplnej z wód geotermalnych. - Wtedy też wykonano coś w rodzaju biznes planu, który pokazał, że opłaci się eksploatować źródła - potwierdza Niedziałkowska.

Nie da się ukryć, że w porównaniu ze Słowacją czy Zakopanem Kraków nie jest i nie będzie potentatem w dziedzinie wód termalnych. Jednak i władze miasta spodziewają się dużych zysków. Muszą takie być, skoro opłaci się ponosić ogromne koszty przedsięwzięcia. Ponieważ stare odwierty nigdy nie były wykorzystywane, trzeba wykonać nowe - a to już ok. 17 mln zł. Bagatelą przy tym są już same koszty budowy kompleksu rekreacyjnego wykorzystującego źródła (to kolejne 7 mln zł). Jednak jak dodaje Niedziałkowska, fundusze na ten cel miałyby pochodzić z Unii Europejskiej, z pieniędzy na projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii. Same działki, na których miałaby powstać inwestycja, należą do gminy.

Po 2010 roku
W opracowaniu Zakładu Energii Odnawialnej znalazł się harmonogram czynności, których efektem końcowym miałoby być powołanie Miejskich Zakładów Geotermalnych. Cały kompleks miałby się składać z basenów - w tym basenów zewnętrznych z wszelkiego rodzaju zjeżdżalniami, wieżami i natryskami, boisk do siatkówki plażowej, tenisa i koszykówki i placu zabaw. Oprócz tego w Przylasku znalazłby się zakład balneologii wykorzystujący lecznicze właściwości wód geotermalnych i cała infrastruktura przeznaczona dla turystów: obiekty gastronomiczne, pole karawaningowe, pasaż handlowy i pole namiotowe. Cały projekt natomiast wpisuje się w plan zagospodarowania przestrzennego Przylasku Rusieckiego.

Jednak zanim dojdzie do budowy kompleksu, minie jeszcze sporo czasu. Obecnie KZK, chociaż dysponuje już studium wykonalności projektu, jest dopiero na etapie opracowywania wniosku o koncesję (na sam projekt w budżecie miasta zabezpieczono 70 tys. zł). Dokument wydawany przez ministra pozwoli na rozpoznanie i poszukiwanie wód termalnych. Jednak - jeżeli taka koncesja zostanie wydana - wykorzystywać krakowskie źródła geotermalne będziemy mogli dopiero po 2010 roku.


Monika Frenkiel

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

martin
  • martin
  • 26.05.2011 14:54

Od czasu napisania tego artykułu minęło kilka lat, może ktoś wie czy w tym temacie coś się ruszyło??? Teren pod taką inwestycję na prawdę jest idealny więc dobrze byłoby go odpowiednio zagospodarować. Nie musielibyśmy jeździć na Słowację, w Bukowinie ceny też skutecznie zniechęcają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłoby genialnie, gdyby inwestycja faktycznie ruszyła...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.