Facebook Google+ Twitter

Kraków już ma najnowocześniejsze autobusy

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, zwane potocznie MPK, w poniedziałek 3 października, otrzymało pierwsze supernowoczesne autobusy niskopodłogowe typu Solaris. Pojazdy są polskiej produkcji z Owińska.

Kilka miesięcy wcześniej, Urząd Miasta Krakowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie ogłosiły przetarg na zakup 100 nowoczesnych, niskopodłogowych, przegubowych autobusów o długości 18 i 12 metrów. Cena jednego pojazdu z oporządzeniem wynosi tylko milion złotych sto dwadzieścia sześć tysięcy.

Niestety, przetarg narzucał wiele rygorystycznych, współczesnych parametrów technicznych, np. przyszła eksploatacja musiała być zgodna z wymogami Unii Europejskiej oraz ochrony środowiska.

Dodatkowym wymogiem był bezkolizyjny dostęp do wnętrz pasażerów na wózkach inwalidzkich i rodziców z małymi dziećmi na wózkach, a także pasażerów z dysfunkcją narządów ruchu. Przetarg wygrał poznański Solaris.

W poniedziałek 3 października w zajezdni autobusowej MPK S.A. prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski przy udziale przedstawicielki Firmy Solaris, przekazał do eksploatacji 13 autobusów. Szczęśliwi kierowcy, którzy po eliminacjach wewnątrz zakładowych MPK S.A. otrzymali od prezydenta klucze do tych pojazdów.

Pierwszy autobus z tej zajezdni wyjechał na trasę linii 292 i będzie jeździł na trasie PKP Dworzec Kraków Główny - Lotnisko Balice. Pozostałe będą kursować na wszystkich trasach obsługiwanych przez MPK S.A. na terenie Krakowa oraz ościennych miejscowościach w aglomeracji.

Parametry autobusu to spełnienie europejskich norm związanych z ochroną środowiska. Silnik ma standardy emisji spalin EEV. W komorze silnika jest zamontowany system wykrywania i gaszenia ognia, co spełnia parametry ochrony przeciw pożarowej.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.