Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

266 miejsce

Kraków. Kawa z Rembrandtem

Klasyczne malarstwo — wzór i doskonałość ciągle i bez przerwy nie tylko inspiruje, ale przede wszystkim dynamizuje sztukę tworzoną współcześnie.

Kraków. Kawa z Rembrandtem / Fot. fot.M. PółtorakW Galerii Szalom trwa wystawa malarstwa autorstwa Miry Skoczek — Wojnickiej zatytułowana “Kawa z Rembrandtem”. Jest to projekt artystyczny składający się z kilkunastu obrazów będących początkiem cyklu nawiązań do znakomitej sztuki Rembrandta.
Przewodnim motywem projektu “Kawa z Rembrandtem” jest zatem światło, które dynamizuje cień i półmrok.
Mira Skoczek -Wojnicka tworzy współczesną wizję rodzącą się z natchnienia sztuką holenderskiego mistrza.
Z ciemności stopniowo ukazują się sylwetki i oblicza modeli rozjaśnione siłą promieni, choć metafizycznych to jednak bardzo wyrazistych — z zimnych barw nasyconych błękitami po słoneczne i ciepłe brązy.
Czym jest zatem “Kawa z Rembrandtem“? Na pewno stanowi filtr ze sztuką mistrza, ale także dialog podprzestrzenią czasu. Chwilowe zatrzymanie się na detalu — koronce, naszyjniku czy dopasowaniach kotar — to jakby wołanie w przeszłość o wskazówkę dla nas, ludzi XXI wieku.
Kraków. Kawa z Rembrandtem / Fot. fot.M. PółtorakJesteśmy tak samo zagubieni, ale też podobnie odczuwamy świat, jak nasi przodkowie. Możemy sobie o tym porozmawiać, chociażby w wyimaginowanej rozmowie, którą zamiast potoku słów czy traktatów porównawczych wizualizuje dyskretna filiżanka.
Sama artystka tak mówi o swojej sztuce: (...)Wyznaczone przeze mnie fragmenty obrazów są osobistą rozmową z mistrzem, z tym okresem w malarstwie w kontekście malarstwa współczesnego, którego domeną jest fragmentaryczność, prawie „klipowa” rzeczywistość, zmieniająca się w układankę obrazów, skrótów myślowych, konotacji czy sugestii. W przyspieszonym tempie życia, piktogramizacji rzeczywistości powrót do klasycznego malarstwa wydaje mi się zasadny, bo choć przez moment możemy się zatopić, zastanowić nad czasem i nieprzemijającymi wartościami, jakie niesie za sobą ten rodzaj malarstwa, a teraz przefiltrowany przeze mnie w nowoczesne formy.

Kraków. Kawa z Rembrandtem / Fot. fot.M. PółtorakKraków. Kawa z Rembrandtem / Fot. fot.M. PółtorakInformacje na :GALERIA SZALOM - FACEBOOK


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rekomendacja wystawy napisana w bardzo ciekawy sposób...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.