Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22343 miejsce

Kraków. „Kiedy kupię to miasto…” Kiliński & Krzywak

Miłość, miasto, człowiek – to chyba najważniejsze i główne motywy, jakie wykorzystują w swoich wierszach Michał Kiliński i Michał Krzywak, którzy spotkali się na wspólnym wieczorze i czytaniu performatywnym .

 / Fot. Fot. Grzegorz Dyszlewski W lutym w DK Podgórze w Krakowie odbyło się czytanie performatywne poezji Michała Kilińskiego i Michała Krzywaka . Tytuł „Kiedy kupie to miasto…” w pełni oddaje charakter i styl twórczości obu poetów. Michał Krzywak - poeta i aktor oraz Michał Kiliński - poeta i muzyk; tworzą od kilku lat duet artystyczny, który wprowadził do poetyckiego obiegu Krakowa "Poezje i Herezje" - cykliczne spotkanie artystów, poetów, muzyków i performerów w Zielonym Kontrabasie na Kazimierzu.

Odsłona I – Michał Kiliński


W poezji Michała Kilińskiego można wyodrębnić kilka, podstawowych tematów, które w sposób mniej lub bardziej dosłowny przewijają się przez wiersze. Jednym z nich jest życie, które dla autora stanowi igraszkę zawierającą się w stwierdzeniu "ja i świat", gdzie nie zawsze jest nam po drodze. Według poezji Kilińskiego w życiu trzeba mieć "grubą skórę", ale jest to tylko pewna kreacja, gdyż autor pokazuje ciągle swoją wrażliwość, nawet poprzez słowa bardzo mocne czy nieco nonszalanckie stwierdzenia. Ważnym elementem życia jest miłość, która u Kilińskiego jest dość skomplikowaną substancją z chimeryczną naturą, na zbadanie, której życie jest chyba za krótkie. Dlatego – jak stwierdza autor- należy się dostosować do reguł gry i czerpać ile się da.
Kolejnym zagadnieniem poruszanym w poezji Michała Kilińskiego jest noc. Noc, która nie stanowi części doby, ale pewien stan ciała i umysłu. Jest to czas łowów, pora właściwa wielkomiejskim wilkołakom. Ludzie z miejskiej dżungli traktują ją jak czas naturalny, w którym można się lansować, ale też ukryć coś niewygodnego lub odkryć pokłady swojego sekretnego „ja”. To także czas wyrzutów sumienia, cisza, z której powstaje poezja. Bo poezja u Kilińskiego to byt samoistny, za który w zasadzie autor nie odpowiada; jest jak noc – niby znajoma i oczywista, ale w każdym przypadku może nas zaskoczyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.