Facebook Google+ Twitter

Kraków. Komnata dla "Damy z łasiczką" już czeka na Wawelu

W czwartek przed południem na drugim piętrze Zamku Królewskiego na Wawelu zaprezentowano miejsce, w którym będzie eksponowany jedyny obraz Leonarda da Vinci znajdujący się w polskich zbiorach - "Dama z gronostajem".

Kraków.Komnata dla Damy z łasiczką już czeka na Wawelu / Fot. Sławomir OstrowskiNie wiadomo jeszcze jak długo "Dama" będzie gościć na Wawelu. Wiadomo natomiast, że będzie ona eksponowana jako oddzielna wystawa w specjalnie zaadaptowanej w tym celu komnacie na drugim piętrze skrzydła zachodniego Zamku Królewskiego na Wawelu. Dawniej była to część zamku przeznaczona na użytek dworu królowej. Tu mieszkała królowa Bona. Z tego czasu w komnacie pozostał przepiękny renesansowy wykusz, ozdobiony rzeźbami włoskimi na zewnątrz i motywem kwiatowym w łuku nadokiennym od środka komnaty.

Dzieło Leonarda będzie eksponowane w specjalnej gablocie klimatycznej. o stałej temperaturze miedzy 18 a 20 stopni i wilgotności 50-55 proc. Dodatkowo samo pomieszczenie będzie również klimatyzowane. Wszyscy chętni do złożenia wizyty tej szacownej Damie będą musieli się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ w trosce o jej dobre samopoczucie równocześnie na audiencji będzie mogło przebywać nie więcej niż 20-25 osób.Kraków.Komnata dla Damy z łasiczką już czeka na Wawelu / Fot. Sławomir Ostrowski Organizatorzy nie wykluczają, że liczba ta może zostać jeszcze zmniejszona jeżeli okaże się, że warunki klimatyczne w komnacie nie spełniają wymogów konserwatorskich.
Dama dostanie również specjalne oświetlenie, na które składać się będą specjalne lampy ledowe.

Na obecną chwilę wszystko wskazuje na to, że obraz będzie można oglądać w godzinach pracy wystaw zamkowych.

Jeszcze nie wiadomo kiedy obraz przybędzie na Wawel. Wszystko zależy od dopełnienia odpowiednich formalności. Powinno to jednak nastąpić już w pierwszej dekadzie maja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.