Facebook Google+ Twitter

Kraków. Kondukt z trumnami pary prezydenckiej dotarł na Wawel

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-18 14:01

W Bazylice Mariackiej w Krakowie zakończyła się uroczysta msza święta pogrzebowa pary prezydenckiej. Przewodniczy jej kard. Stanisław Dziwisz. Kondukt z trumnami Lecha i Marii Kaczyńskich dotarł na Wawel.

Zakończyła się uroczysta msza pogrzebowa w Bazylice Mariackiej. Kondukt z trumnami pary prezydenckiej dotarł na Wawel. Tutaj ciała Lecha i Marii Kaczyńskich zostaną złożone do sarkofagu.

***
Pięć minut przed godz. 14 w bazylice pojawił się Jarosław Kaczyński, który został przywitany brawami. W środku są już najważniejsi goście. Premier Donald Tusk siedzi obok byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Na zewnątrz bazyliki zebrały się tłumy.

Trumny pary prezydenckiej umieszczono na katafalkach przed głównym ołtarzem Wita Stwosza. Przy nich stanęła warta honorowa. Kościół udekorowano flagami narodowymi i kwiatami. Mszę będzie koncelebrowało kilkudziesięciu biskupów.

Ambasador Orłowski przedstawił delegacje, które biorą udział w uroczystościach. Wśród gości są m.in.: prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, prezydent Niemiec Horst Koehler, prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, prezydent Czech Vaclav Klaus, prezydent Łotwy Valdis Zatlers, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oraz premier Maroka Abbas El Fassi. Do Bazyliki przybył także szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Chwilę później rozległy się syreny.

Rozpoczyna się ceremonia pogrzebowa. Mszy świętej przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz. Wcześniej zapowiadano, że mszę poprowadzi wysłannik papieża Benedykta XVI, dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano. Jednak z powodu zamkniętej przestrzeni powietrznej nad Europą kard. Sodano nie przybył na niedzielne uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej. Do bazyliki przy dźwiękach Requiem Mozarta wchodzi procesja liturgiczna.

- Dziś żegnamy z czcią prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię, oni sami udając się w ostatnią, jak się okazało, podróż chcieli oddać hołd Polakom spoczywającym w rosyjskiej ziemi od 70 lat. Realizując to zamierzenie spotkała ich tragedia, ich przerażający los podzieliła cała delegacja - powiedział w słowie wstępnym kard. Dziwisz.

- 70 lat temu Katyń rozdzielił dwa narody. Tragedia sprzed ośmiu dni wyzwoliła wiele pokładów dobra. Współczucie i pomoc jakie otrzymujemy od naszych braci Rosjan ożywia nadzieje na zbliżenie i pojednanie dwóch narodów - te słowa kieruję do pana prezydenta Rosji - powiedział kard. Dziwisz.

Następnie kardynał powitał wszystkich zebranych gości. - Wyrażamy wam naszą wdzięczność za życzliwość i współczucie - powiedział kardynał. - Dziękujemy delegacjom, które z przyczyn obiektywnych nie mogły przyjechać do Krakowa.

Następnie kardynał Dziwisz zaprosił wszystkich do modlitwy. Rozpoczęła się msza święta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.