Facebook Google+ Twitter

Kraków: Kongres Kultury Polskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-23 07:34

W Krakowie rozpoczyna się dziś trzydniowy Kongres Kultury Polskiej, którego celem jest bilans dorobku kultury w 20 lat po zmianie ustrojowej i wskazanie propozycji reform. Minister kultury Bogdan Zdrojewski oczekuje, że uczestnicy debaty - twórcy, naukowcy i działacze - wypracują koncepcję finansowania i organizacji działalności kulturalnej.

Zdaniem ministra Zdrojewskiego, trzeba zlikwidować przestarzałe rozwiązania legislacyjne dotyczące funkcjonowania sfery kultury i wypracować nowe.

Do najważniejszych punktów programu kongresu należy przedstawienie raportu o stanie kultury, oraz dyskusja nad propozycjami reform systemu finansowania kultury - między innymi wg koncepcji profesora Jerzego Hausnera.

W pierwszym dniu Kongresu przewidziano wystąpienie ministra kultury, ponadto odbędzie się między innymi sesja pod tytułem „Ile państwa w kulturze: rząd, samorząd czy społeczeństwo obywatelskie?" - moderowana przez profesora Hausnera. W czasie tej sesji przewidziano wystąpienie profesora Leszka Balcerowicza, zaś jej uczestnikami będą między innymi Andrzej Wajda i Waldemar Dąbrowski. W kolejnych dniach zaplanowano sesje na temat ochrony dziedzictwa kulturowego w naszym kraju, edukacji artystycznej oraz kulturotwórczej roli mediów i wiele innych.

Będzie to 6. Kongres Kultury Polskiej. Ostatni odbył się w roku 2000, i był próbą kontynuacji kongresu zwołanego w grudniu 1981 roku i przerwanego przez stan wojenny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.