Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13525 miejsce

Kraków. Lalki. Oblicza japońskiej tradycji

Kolorowe, w soczystych barwach zdają się emanować nostalgią i hipnotyzować mistyką detalu, sprawiają wrażenie ożywionych, kokietujących widza.

Kraków. Lalki. Oblicza japońskiej tradycji / Fot. fot. M. PółtorakKraków. Lalki. Oblicza japońskiej tradycji / Fot. M. PółtorakW Muzeum Manggha trwa wystawa japońskich lalek, której celem jest ukazanie wielostronnych przeznaczeń i ról, jakie spełniają w japońskim społeczeństwie. Prezentowane kilkaset figur pochodzi z polskich zbiorów, m. in. z Muzeum Lalek w Pilźnie, Villi Japonica w Wiśle oraz z prywatnych kolekcji.

Lalki to figurki przypominające ludzi, interesujące dzieci oraz dorosłych. Dawniej uważano je za przedmioty magiczne. Bano się ich „złego oka”, ale równocześnie wierzono iż, mogą ratować od nieszczęść.
Spoglądając na zebrane na ekspozycji w Krakowie lalki nie mamy wątpliwości, ze są to arcydzieła kunsztu i świadectwa bogatej kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Kraków. Lalki. Oblicza japońskiej tradycji / Fot. M. Półtorak Największym powodzeniem cieszą się na świecie wyidealizowane damy (bijin), popularnie nazywane „gejszami”. Odziane w piękne stroje maiko, kandydatki na gejszę, ale także idealne i romantyczne z instrumentami muzycznymi w dłoni. Kolorowe, pełne soczystych barwa zdają się emanować nostalgią i hipnotyzować mistyką detalu. Taki obraz Japonek jest bardzo lubiany na świecie,
a ich rolą jest właśnie miło kojarzyć się z Japonią.

Kraków. Lalki. Oblicza japońskiej tradycji / Fot. M. Półtorak Oprócz tych, wyżej wymienionych gejsz na wystawie pokazano także inne rodzaje lalek. Są wśród nich m.in. lalki ichimatsu, które wyglądają jak dziewczęce wersje dorosłych piękności bijin, kimekomi – drewniane figurki ubrane w stroje z naklejonych fragmentów materiału.

Kraków. Lalki. Oblicza japońskiej tradycji / Fot. M. PółtorakNie zabrakło także lalek z japońskich wierzeń: hōko, która ma chronić kobietę
w ciąży i jej dziecko, a po narodzinach
jest wkładana do kołyski, czy figurki słynnej japońskiej pary staruszków:
Jō i Uby, którzy są symbolem długiego i szczęśliwego wspólnego życia.
Ekspozycja przybliża także współczesne japońskie wzory - momoko fashion dolls oraz BJD czyli lalek z przegubami kulkowymi.

Kraków. Lalki. Oblicza japońskiej tradycji / Fot. M. PółtorakWystawa potrwa do 26 czerwca
Więcej informacji na www.manggha.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.