Facebook Google+ Twitter

Kraków. Majówka ze Stawarzem

16 maja na pl. Lasoty 3 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci porucznika Antoniego Stawarza oraz wydarzenia towarzyszące – koncerty i pokazy grup rekonstrukcyjnych.

 / Fot. plakatGości powitają żołnierze grup rekonstrukcyjnych, o wydarzeniach z 30 i 31 października 1918 roku opowie Janusz Tadeusz Nowak z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, usłyszymy piosenki i pieśni nawiązujące do wydarzeń w wykonaniu Wojtka Makowskiego, z akompaniamentem Jaska Kuska, zobaczymy fotografie z archiwum Marii Huk – wnuczki porucznika, która zaszczyci nas swoja obecnością.
Z tego okazji zostanie również wydana pamiątkowa 16-stronnicowa książeczka oraz uruchomiona strona internetowa : http://www.stawarz.podgorze.pl.
Willa Wisłockich przy Placu Lasoty 3, była kwaterą porucznika Antoniego Stawarza po jego przyjeździe do Krakowa w październiku 1918. Za otrzymane od niego pieniądze pani Wisłocka kupiła białe i czerwone wstążki, z których potem wraz z córkami szyła biało-czerwone kokardki dla polskich żołnierzy. Zerwanie austriackich bączków z żołnierskich czapek i przypięcie kokard w barwach narodowych stało się symbolem przejmowania z rąk zaborczych władzy w Krakowie w październiku 1918 roku. W tym roku minie 95 lat od tych wydarzeń, dlatego warto o nich przypominać nie tylko w ich rocznicę. Ten rodzinno-patriotyczny majowy wieczór jest drugim wydarzeniem poświęconym pamięci osoby związanej z Podgórzem. W zeszłym roku Jerzy Donimirski ufundował tablicę poświęconą pamięci wybitnego farmaceuty podgórzanina Michała Ludwika Dobrowolskiego. Fundatorami tablicy poświęconej Antoniemu Stawarzowi są Halina i Jacek Hegerle, a autorem projektu Bogdan Czesak.

W trakcie wydarzenia zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne:
GHR 13 Pułk Piechoty „Krakowskie Dzieci”
GHR Artyleria Krakowska
GHR 1 Pułk Piechoty 1 Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego

Informacje na DOM HISTORII PODGÓRZA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.