Facebook Google+ Twitter

Kraków. Malarskie pytanie o sacrum w Krypcie u Pijarów

Dziś, kiedy wszelkie autorytety są płynne nie ma chyba nic bardziej stałego niż sztuka, która ma jeszcze siłę oddziaływania na człowieka – jego zmysły, umysł i emocje, czyli w jakimś sensie po prostu na duszę.

Wystawa Malarskie pytanie o sacrum / Fot. fot. M. Półtorak Malarskie pytanie o sacrum to wystawa malarstwa pedagogów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, jaka zagościła w Galerii Krypta u Pijarów. Celem wystawy jest poszukiwanie i definiowanie niejako od nowa motywów sakralnych w świecie malarskim. Współcześnie, gdzie tradycyjna religijność traci na znaczeniu, odnajdywanie świętości poprzez sztukę stanowi wyzwanie warte podjęcia. W ramach ekspozycji możemy, zatem obejrzeć prace, których przesłaniem jest wyjście naprzeciw obecnemu światu z ofertą mistycznych obrazów w duchu chrześcijańskim.
Możemy, zatem oddać się kontemplacyjnemu, podziwianiu sztuki, a tytułowe pytanie o sacrum nabierać zaczyna realnych kształtów. Wszystkie obrazu, które znalazły się na wystawie w Krypcie u Pijarów łączy poszukiwanie cząstek nierelatywnej prawdy, jej źródeł i korzeni oraz próba pokazania jej w sztuce. Dziś, kiedy wszelkie autorytety są płynne nie ma chyba nić bardziej stałego niż sztuka, która ma jeszcze siłę oddziaływania na człowieka – jego zmysły, umysł i emocje, czyli w jakimś sensie po prostu na duszę. Wystawa Malarskie pytanie o sacrum / Fot. fot. M. Półtorak
Wśród przedstawień możemy zauważyć zarówno abstrakcję, tradycyjne figury jak i pejzaże. Wszystkie te ikonograficzne formy maja na celu przybliżenie widzowi tajemnice sacrum. Można zauważyć inspiracje barokiem, symboliką tradycyjnych przedstawień religijnych.
Wystawa Malarskie pytanie o sacrum / Fot. fot. M. PółtorakDodatkowym elementem, który nadaje wystawie uniwersalny charakter jest fakt, że twórcy pochodzą z regionu Podkarpacia, gdzie tradycyjnie współistniały obok siebie różne odłamy chrześcijaństwa, a wiara jest tam nadal jeszcze bardzo mocno spleciona z życiem codziennym.

Wystawa Malarskie pytanie o sacrum / Fot. fot. M. PółtorakW wystawie udział biorą: prof. Stanisław Białogłowicz, prof. Tadeusz Boruta, prof. Antoni Nikiel, prof. Marek Olszyński, prof.Marek Pokrywka, prof. Jadwiga Szmyd- Sikora, dr Jacek Balicki, dr Katarzyna Cwynar, dr Magdalena Cywicka, dr Małgorzata Drozd-Witek, dr Jarosław Sankowski.

Wystawa potrwa do 28 czerwca.
Galeria Krypta u Pijarów, ul św. Jana /Pijarska, Kraków
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.