Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26456 miejsce

Kraków. Malarstwo Marka Bielenia w Galerii Rękawka

Każdy, nawet najmniejszy szczegół przyrody czy życia codziennego ma w sobie często i sacrum i profanum - co jest oczywiste w chrześcijańskim systemie wartości, ale także jakiś, pazur pogaństwa, magii i guseł.

Swaróg I / Fot. Marek Bieleń W krakowskiej Galerii Rękawka na magicznym Podgórzu gości niezwykle interesującą wystawa obrazów autorstwa Marka Bielenia.

Sam artysta niewiele mówi o tym, jaka jest jego sztuka. Jedynym sygnałem jest stwierdzenie umieszczone w folderze wystawy: "Tematyka obrazów jest pospolita. Są to z reguły otaczające mnie pejzaże, czasem portrety. Każdy obraz ma swój tytuł będący imieniem boga, bogini, demona, dobrego duszka lub innego stwora, zaczerpniętych z religii Słowian i jest zapisany na obrazie głagolicą."

Przyglądając się obrazom na wystawie możemy odnieść wrażenie, iż codzienne sprawy są pod opieką czy strażą sił nadprzyrodzonych.

Weles / Fot. Marek Bieleń Każdy, nawet najmniejszy szczegół przyrody czy życia codziennego ma w sobie często i sacrum i profanum - co jest oczywiste w chrześcijańskim systemie wartości, ale także jakiś, pazur pogaństwa, magii i guseł. Znamienny jest również nastrój, jaki wytwarza malarstwo Bielenia. Niepokojący, patetyczny, z innego wręcz wymiaru.

Ważną role pełni myślę, jeszcze "głagolica". Sama jej obecność na obrazach od razu nasuwa skojarzenie z staro-cerkiewno-slowianskim kręgiem kulturowym, Cyrylem i Metodym oraz idąc tym tropem z cała kulturą Bizancjum. Oczywiście to skojarzenie z ikonami jest bardzo luźną analogią, ale gdy popatrzymy na kolorystykę prac Marka Bielenia widzimy mocne, wyraźne barwy charakterystyczne dla teologii ikony: czerwień, biel, niebieski, zielony.
Marek Bieleń, zatem nadaje sakralne cechy, zwykłym obrazom, migawkom, z jakim spotykamy się codziennie. Zarówno przyroda jak i ludzie skrywają swoje tajemnice, nadając im imiona rożnych bogów, którzy odeszli ustępując miejsca wierze w Jezusa. Mokosz / Fot. Marek BieleńTylko czy odejście od magicznego myślenia zawsze jest tożsame z zawieszeniem świętej ikony na ścianie?

Wystawa potrwa do 27 listopada

więcej na :Galewria Rękawka
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

tak, oryginały hipnotyzują

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujące obrazy, sposób przedstawiania pejzażu ma coś w sobie magicznego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.