Facebook Google+ Twitter

Kraków: Małopolska pogrążona w żałobie

Na wieść o tragicznym wypadku prezydenckiego TU 154 odezwał się Dzwon Zygmunta, a wszystkie instytucje wywiesiły flagi przybrane żałobnym kirem.

Papieskie okno w żałobie / Fot. Sławomir OstrowskiWładze Małopolski wystosowały wspólny list do Małopolan, w którym czytamy m.in.
"To, co zdarzyło się w Smoleńsku, jest tragedią, której rozmiary zapewne jeszcze nie w pełni do nas docierają. Serca nasze przepełnia ból i żal. Zginęła Prezydencka Para, zginęli Parlamentarzyści także z Małopolski, zginęli dowódcy sił zbrojnych, w tym również Małopolanie. Tragedia ta dotyka rodziny i bliskich Tych, którzy zginęli, ale Ich śmierć jest bolesną stratą dla nas wszystkich. Polska straciła Prezydenta, wielu wybitnych polityków, ludzi Kościoła, dowódców, osobistości polskiej polityki, kultury i nauki".[...]

Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik wpisuje się do księgi kondolencyjnej / Fot. Sławomir Ostrowski

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim oraz w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa wyłożone zostały księgi kondolencyjne.


Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wpisuje się do księgi kondolencyjnej / Fot. Sławomir OstrowskiPrezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do krakowian, by składali kwiaty i znicze w specjalnie do tego celu wydzielonym miejscu przed Krzyżem Katyńskim na placu im. ojca Adama Studzińskiego pod Wawelem.

Zobacz wypowiedź Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego:

W czasie gdy w Katedrze Wawelskiej trwała msza w intencji ofiar Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa przekazało dziennikarzom oficjalny apel Prezydenta Krakowa w związku z żałobą narodową.

"Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski apeluje do mieszkańców Krakowa o godne uczczenie pamięci ofiar tragedii, która dziś rano wydarzyła się w Smoleńsku. Łączymy się w bólu z rodzinami i bliskimi osób, które dziś zginęły podczas katastrofy prezydenckiego samolotu”.

W związku z ogłoszoną żałobą narodową, prezydent zaapelował o odwołanie lub ograniczenie imprez, które były zaplanowane w nadchodzącym tygodniu. Apeluje także do wszystkich mieszkańców Krakowa o to, aby 11 kwietnia o godz. 12 uczcić dwoma minutami ciszy ofiary
tragedii.
Uniwersytet Jagielloński jako jeden z pierwszych wywiesił czarną flagę / Fot. Sławomir OstrowskiZaczyna przybywać zniczy pod Krzyżem Katyńskim / Fot. Sławomir OstrowskiKrakowianie nie czekając na oficjalne ogłoszenie żałoby narodowej już przed południem zaczęli wywieszać flagi ozdobione lirem / Fot. Sławomir OstrowskiKolejny balkon i kolejna flaga z kirem / Fot. Sławomir OstrowskiTablica przed Bazyliką Mariacką / Fot. Sławomir OstrowskiPortrety tragicznie zmarłych Prezydentów otoczone morzem zniczy pod Krzyżem Katyńskim / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.