Facebook Google+ Twitter

Kraków. Martwa natura czyli wymiary cichego życia

Przyglądając się wystawie Martwa Natura możemy spróbować wniknąć w istotę cichego życia, które ożywa w szkłach mikroskopowych oraz uwiecznione zostało na starych rycinach botanicznych. Sprzyja temu kolorystyka prac w beżu, brązie, bieli.

Kraków. Martwa natura czyli wymiary cichego życia / Fot. M. PółtorakW Galerii Domu Norymberskiego w Krakowie trwa wystawa autorstwa Katji Wunderling (Niemcy) i Teresy B.Frodymy (Polska) zatytułowana Martwa Natura. Zaprezentowane na wystawie prace dwóch artystek nawiązują do idei kompozycji martwych natur. Nie jest to oczywiście bezpośrednie odniesienie, gdyż są to raczej abstrakcyjne układy, którym można przypisać właściwości alegoryczne. Katja Wunderling i Teresa B.Frodyma w swojej twórczości opierają się bardziej na francuskim czy angielskim wyrażeniu, które opisuje kompozycje „martwych natur”; na frazie „ciche życie”.

Kraków. Martwa natura czyli wymiary cichego życia / Fot. M. PółtorakKatja Wunderling w swoich kompozycjach wykorzystuje naturalne tworzywo. Głównie nasiona, liście, papier.
Jej prace mają w sobie enigmatyczny urok właściwy dla dyskretnej sfery wrażliwych, roślinnych struktur. Z takiego tworzywa Wunderling komponuje sprecyzowane kształty czy skojarzenia z nimi. Formy, jakimi artystka się posługuje to obserwacja lub – jak kto woli – odzwierciedlenie kształtów natury: koła, wrzeciona, pajęczyn, witek. Przyglądając się tym konstrukcjom możemy spróbować wniknąć w istotę owego cichego życia, które ożywa w szkłach mikroskopowych oraz uwiecznione zostało na starych rycinach botanicznych. Sprzyja temu kolorystyka w odcieniach beżu, brązie, bieli i czerni.

Kraków. Martwa natura czyli wymiary cichego życia / Fot. M. PółtorakNa ekspozycji Teresa B.Frodyma zaproponowała z kolei tradycyjną formę plastyczną – grafikę w postaci litografii, akwaforty czy kolażu. Prace Frodymy czerpią z historii naturalnej. Imitują eksponaty i okazy takie jak: szkielety, fragmenty kości, skamieniałości, nasiona czy elementy kory. Jest to opowieść o przemijaniu, pewnym rytmie funkcjonowania żywych organizmów, które często pozostają tylko cieniem samych siebie, łupiną lub odpryskiem… przechodzą w wymiar cichego życia.Kraków. Martwa natura czyli wymiary cichego życia / Fot. M. Półtorak

Motywami przewodnimi i wspólnymi obu artystek jest podbudowa sztuki na elementach roślinnych – ziarnach, które obumierając pozostają nadal żywe, mają potencjał, by odrodzić się na nowo.

Wystawa potrwa do 9 listopada.
Informacje na Dom Norymberski- FB

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo oryginalne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.