Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17510 miejsce

Kraków. Martwa natura. Portret psychologiczny w MOCAK

Kompozycje martwych natur z towarów kupionych lub ukradzionych w supermarketach.

Kraków. Martwa natura. Portret psychologiczny w MOCAK / Fot. fot. M. PółtorakW Muzeum MOCAK trwa wystawa prac Olgi Kisselevej zatytułowana Martwa natura. Portret psychologiczny. Składa się ona z dwóch serii fotograficzno-tekstowych: Nie-rozmaite historie – wzorowana na tradycyjnych martwych naturach oraz Hiper-rzeczywistość - kompozycje otwarte.

Kraków. Martwa natura. Portret psychologiczny w MOCAK / Fot. fot. M. PółtorakFotografia uzupełniona jest tekstem, który ma pokazać symbolikę przedmiotów kształtującą się w ludzkiej psychice.
Tradycyjne rozumienie vanitas i memento mori z płócien holenderskich mistrzów artystka zestawiła ze współczesnym, europejskim społeczeństwem, które umiera duchowo z nadmiaru przedmiotów. Ale także z nadmiaru jedzenia, które niejednokrotnie jest określane, jako "śmieciowe", pomimo eleganckiego wyglądu i opakowania.

Kraków. Martwa natura. Portret psychologiczny w MOCAK / Fot. fot. M. Półtorak Konsumpcjonizm i napędzające go koncerny to ułudy niczym barokowe, exempla -ulotne i krótkotrwałe chwile ciągle uciekającej przyjemności i luksusu.
Jak czytamy na stronie Muzeum MOCAK : „Przekaz fotograficzny w obu przypadkach uzupełniają teksty szukające w przedmiotach symbolicznych odniesień do psychiki osób, które je kupiły lub ukradły. Rzeczy stają się podstawą do diagnozy psychologiczno-socjologicznej”

Olga Kisseleva (ur. 1965) – urodziła się i wychowała w Rosji. Ukończyła Petersburski Uniwersytet Państwowy. Obecnie mieszka w Paryżu. Wykłada na Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne, gdzie założyła laboratorium Art & Sciences, uważana jest za jedną z czołowych artystek zajmujących się sztuką nowych mediów. Prezentowała swoje prace między innymi w Rosji, Francji, Belgii i Polsce.
Kraków. Martwa natura. Portret psychologiczny w MOCAK / Fot. fot. M. Półtorak
Wystawa potrwa do 25 września.
Informacja na : https://www.mocak.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.