Facebook Google+ Twitter

Kraków. MIASTO Dobrawy Bies

Grafiki przedstawiają miasto, jako bliżej nieokreślone, ale bardzo emocjonalne miejsce. Konstrukcją tegoż miasta jest plątanina uliczek, budynków, które tworzą swoistą sieć, układankę, ale także łamigłówkę, bo w Mieście ukryty jest kod.

Miasto - Linoryty Dobrawy Bies / Fot. M. PółtorakW krakowskim Artefakt Cafe i Galerii 3 Okna w sierpniu można obejrzeć wystawę autorstwa Dobrawy Bies zatytułowaną Miasto. W cyklu tym znajdują się prace artystki wykonane techniką linorytu. Grafiki przedstawiają miasto, jako bliżej nieokreślone, ale bardzo emocjonalne miejsce. Konstrukcją tegoż miasta jest plątanina uliczek, budynków, które tworzą swoistą sieć, układankę, ale także łamigłówkę.

W pierwszej chwili widz sugeruje się nagromadzeniem detali i jego skojarzenia kierują się ku wielkomiejskim areałom i stłoczonym na nich ludziach. Jednak Dobrawa Bies inspirowała się nie metropoliami, ale widokami śródziemnomorskich miasteczek, gdzie domy mrowią się na zboczach tworząc osobliwą plątaninę konturów i przestrzeni. I to właśnie jest uchwycone w pracach Bies - spojrzenie z dystansu i nadanie temu widokowi cech geometrycznego uporządkowania, które świetnie zamyka się w ramach i konwencji technik graficznych.

Miasto - Linoryty Dobrawy Bies / Fot. M. PółtorakArtystka posłużyła się tu surową ekspresją; ostrym konturem, załamaną linią, które tworzą rodzaj labiryntu. Ale w Mieście ukryty jest kod, który pozwala widzowi na dowolną interpretację obrazów. Bo w zasadzie miasto - obojętnie czy małe czy duże - posiada swoje, charakterystyczne punkty -skrzyżowania, hierarchiczne ustawienie budynków i całe można powiedzieć językiem urzędniczym - zagospodarowanie terenu, co w efekcie upodabnia i unifikuje skupiska ludzkie.

Wystawa potrwa do 18 sierpnia.

Informacje na FACEBOOK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.