Facebook Google+ Twitter

Kraków: miasto odzyska zabytkowy fort?

Kraków ma szanse odzyskać fort św. Benedykta. Dotychczasowy dzierżawca terenu - Instytut Sztuki, skontaktował się z miastem w sprawie polubownego rozwiązania problemu.

Fort św. Benedykta w Krakowie / Fot. Dawid SerafinFort św. Benedykta jest unikatowym obiektem architektury fortecznej w Europie. Spór o zabytkowy obiekt trwa od 1,5 roku. Przez ten czas miejscy urzędnicy bezskutecznie próbowali rozwiązać umowę dzierżawy ze Stowarzyszeniem Kultury Akademickiej Instytutu Sztuki. Władze miasta straciły cierpliwość i postanowiły, że złożą w tej sprawie pozew do sądu. - Skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego nastąpi po zakończeniu toczącego się sporu o zapłatę zaległych opłat rocznych z tytułu użytkowania nieruchomości - mówi Kinga Sadowska, z Biura Informacji, Turystyki i Promocji Miasta.

Do rozprawy może jednak nie dojść. Kilkanaście dni temu pełnomocnik Stowarzyszenia poinformował władze Krakowa, że chce polubownie rozwiązać kwestie dotyczące fortu. - Zamierzamy załatwić tę sprawę ugodowo, takie stanowisko zasygnalizowaliśmy gminie - tłumaczy Barbara Jelonek-Jarco, pełnomocnik stowarzyszenia. Taka deklaracja ze strony władz stowarzyszenia jest zaskoczeniem. Prze ostatnie półtora roku prezes Jacek Wilczyński konsekwentnie ignorował wszystkie pisma z magistratu. Fragment fortu św. Benedykta w Krakowie / Fot. Dawid Serafin

Chęć przystąpienia do rozmów potwierdza krakowski magistrat. - Zostanie ustalony termin spotkania mającego na celu zrzeczenie się przez Stowarzyszenie prawa użytkowania do przedmiotowej nieruchomości - wyjaśnia Kinga Sadowska.

Fort św. Benedykta w Krakowie / Fot. Dawid SerafinRozpoczęcie rozmów, nie oznacza, że fort wróci w posiadania miasta. Do rozwiązania wciąż pozostają kwestie finansowe. Wydział skarbu otrzymał początkiem roku pismo, w którym władze stowarzyszenia piszą, że do rozwiązania umowy mogłoby dojść pod warunkiem zapłaty przez gminę Kraków 700 tysięcy złotych za przekazanie wszelkich praw do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Urzędnicy twierdza, że zgodnie z zapisami umowy gmina nie jest zobowiązana do ponoszenia żadnych kosztów. - Także te kwestie są objęte naszą propozycją ugody - wyjaśnia pani pełnomocnik. Problemem przy ewentualnych rozmowach może okazać się także kwestia postępowania przeciwko stowarzyszeniu dotyczące zaległych opłat rocznych z tytułu użytkowania nieruchomości.

Pogorzelisko po styczniowym pożarze we wnętrzu fortu / Fot. Dawid SerafinPrzypomnijmy. Fort św. Benedykta został wydzierżawiony w maju 2000 roku bez przetargu Stowarzyszeniu Kultury Akademickiej „Instytut Sztuki”. W ramach zawartej umowy instytucja ta miała realizować w forcie swoje cele statutowe i dbać o stan techniczny obiektu. W 2004 roku władze stowarzyszenia przedstawiły plan zagospodarowania terenu. Fort miał "urosnąć" o dwie kondygnacje i zostać pokryty blaszaną kopułą, a w skale, na której stał miał zostać wydrążony parking. Po licznych protestach projekt ostatecznie upadł w 2007 roku. Od tamtego czasu obiekt po woli podupada. Tydzień temu we wnętrzu fortu ktoś urządził sporych rozmiarów ognisko w wyniku, którego zniszczeniu uległ zewnętrzny fragment muru.

Kraków: rocznica zestrzelenia samolotu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.