Facebook Google+ Twitter

Kraków: Miasto sprzeda mieszkania komunalne położone w centrum?

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-02-20 07:50

Radni wpadli na pomysł, że gmina mogłaby dobrze zarobić na mieszkaniach położonych w najbardziej atrakcyjnych częściach miasta. Mieszkania komunalne po śmierci lub wyprowadzce dotychczasowych najemców miały być kierowane nie do ponownego zasiedlenia - co było normalną praktyką - ale do sprzedaży.

3 tys. 300 rodzin oczekuje w tej chwili na mieszkanie komunalne, tymczasem od grudnia do końca stycznia ich rys. Marek Stawowczyk / Gazeta Krakowska przyznawanie było zablokowane. To efekt uchwały, którą rada miejska poprzedniej kadencji podjęła w październiku ubiegłego roku. Urzędnicy magistraccy chcą ją teraz zmienić. Radni wpadli na pomysł, że gmina mogłaby dobrze zarobić na mieszkaniach położonych w najbardziej atrakcyjnych częściach miasta. Wyznaczyli strefę obejmującą dużą część Śródmieścia, Stare Podgórze i Salwator. Mieszkania komunalne, położone w tych dzielnicach, po śmierci lub wyprowadzce dotychczasowych najemców miały być kierowane nie do ponownego zasiedlenia - co było normalną praktyką - ale do sprzedaży. Argumentowano, że za pieniądze uzyskane za jedno duże mieszkanie w centrum miasta gmina kupi kilka lokali w dzielnicach peryferyjnych.

Czekając na komisje

Uchwała uprawomocniła się 6 grudnia i okazało się, że wskutek błędnych zapisów kierowanie rodzin do mieszkań komunalnych zostało wstrzymane nie tylko w strefie, ale w całym mieście. Pat trwał do końca stycznia, kiedy zebrały się komisje mienia i budżetowa (w myśl uchwały, do ponownego zasiedlenia pustostanu wymagane są ich opinie). Przez dwa zimowe miesiące ani jedna rodzina, objęta tzw. listą mieszkaniową, nie mogła się wprowadzić do nowego miejsca.

Nie chcą transakcji z władzami miasta

Urzędnicy napisali projekt uchwały, zmieniającej decyzję rady z października. Prostują błędy, ale proponują też likwidację strefy - tak żeby można było ponownie zasiedlać znajdujące się w niej mieszkania. Tłumaczą, że lokali socjalnych, nawet tych położonych w atrakcyjnych miejscach, i tak nikt nie zechce kupić - są bowiem w złym stanie i mają niski standard. Drugi problem to taki, że nawet gdyby udało się już coś sprzedać w centrum, nie oznacza to, że za te pieniądze gmina pozyska mieszkanie na peryferiach - bo właściciele lokali i deweloperzy nie są zainteresowani transakcjami z władzami miasta, zaś budowa całych bloków komunalnych spotyka się z protestami mieszkańców, bojących się uboższych sąsiadów.
- Kilkakrotnie usiłowaliśmy już kupić mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Ogłaszaliśmy przetargi, ale bez efektu - mówi Filip Szatanik z magistrackiego biura prasowego.

Podzielone opinie

Sprawa ma być dziś dyskutowana podczas posiedzenia komisji mieszkalnictwa rady miasta. Opinie radnych są podzielone.
Sądzę, że nie powinniśmy sprzedawać mieszkań położonych w centrum miasta. To majątek, którego gmina nie może się pozbywać - mówi Jerzy Fedorowicz, radny PO. Innego zdania jest Wojciech Kozdronkiewicz z PiS.
- Niektóre mieszkania położone w zabytkowym centrum można by wystawić na przetarg. Nowym właścicielom byłoby je łatwiej utrzymać, niż gminie - argumentuje.
Dodajmy, że od czasu podjęcia uchwały ani jedno mieszkanie ze strefy nie zostało jeszcze sprzedane. Na pierwszej liście, przygotowanej w zeszłym tygodniu, znalazło się 17 lokali -m.in. przy ul. Sobieskiego, Meiselsa czy Powiśle. Jak poinformował Ryszard Pażucha z magistrackiego wydziału mieszkalnictwa, w tej chwili, gdyby nie uchwała, w strefie można by zasiedlić 54 pustostany.

D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

BB
  • BB
  • 04.09.2011 19:05

taki paradoks. lenie pijusy i mnożąca się patologia dostaje mieszkania w centrum miasta w pięknych lokalizacjach, a pracowici ludzie muszą brac kredyty na cale zycie, zeby móc sobie kupic dwa pokoje na zadupiu. polska kraina mlekiem i miodem plynąca.

Komentarz został ukrytyrozwiń
oszukany
  • oszukany
  • 21.11.2010 17:09

SALWATOR - FIRMA - DEWELOPER Z KRAKOWA OSZUKUJE LUDZI I OKRADA SPRZEDAJĄC ZADŁUŻONE NIERUCHOMOŚCI. LUDZIE WPŁACAJĄ PIENIĄDZE NA NOWE BUDOWY A ONI WYDAJĄ TE PIENIĄDZE NA STARE ZALEGŁOŚCI. NASTĘPNI OSZUKANI PŁACĄ NA BUDOWY TYCH WCZEŚNIEJSZYCH. OSTATNIM BRAKNIE. ZOSTANĄ BEZ MIESZKAŃ. COŚ JAK W PIRAMIDZIE OSTATNIM ZOSTANIE FIGA Z MAKIEM. NIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z ZAWARTYCH UMÓW LATAMI. ZAKŁADAJĄ SPÓŁKI CÓRKI I WYPROWADZAJĄ Z NICH PIENIĄDZE. JAK KTOŚ CHCE POCZYTAĆ WIĘCEJ TO PROSZĘ SPRAWDZIĆ ICH ZADŁUŻENIE U ŹRÓDŁA. SPRZEDAJĄ APARTAMENTY HOTELOWE W ZAMIAN ZA COMIESIECZNE CZYNSZE. ZBIERAJĄ KASĘ A CZYNSZÓW LUDZIOM NIE PŁACĄ PO DWA TRZY LATA. NA KONIEC POZDRAWIAM WŁAŚCICIELI ZŁODZIEI - SUŁOWSKICH. LUDZIE TRZYMAJCIE SIĘ OD NICH Z DALEKA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.