Facebook Google+ Twitter

Kraków. MILCZENIE Renaty Szpunar -Kubczyk

W obrazach Renaty Szpunar-Kubczyk wyrazisty temperament chowa się za pełnym pasteli obrazem. Nie możemy tej energii określić słowami, brak tu jednoznacznych definicji. Ale nie o słowa chodzi, lecz o to, by poczuć intuicyjnie rytm i napięcie

Kraków. MILCZENIE Renaty Szpunar -Kubczyk / Fot. M. PółtorakW Galerii Rękawka trwa wystawa malarstwa Renaty Szpunar – Kubczyk zatytułowana Milczenie.
Artystka tworzy sztukę emocjonalną. Jej obrazy to opowieści, które nakreślają harmonię z chaosu świata, porządkują zmysły. Są jak mity wyłonione z kosmicznego odmętu. Podobnie odczuwa proces tworzenia malarskiego Renata Szpunar-Kubczyk; powstające obrazy są odzwierciedleniem zachwytu, wyobraźni, intuicji. Nie są to dosłowne kompozycje, raczej migawki, które mają być przewodnikami po idyllicznej podróży w świat sztuki.

Kraków. MILCZENIE Renaty Szpunar -Kubczyk / Fot. M. PółtorakPrzedstawienia na obrazach są utrzymane w klimacie śródziemnomorskim. Odwołują się do „boskich Cyklad” – sennych, harmonijnych na pierwszy rzut oka, ale mocno energetycznych, wulkanicznych wysp. W obrazach Renaty Szpunar-Kubczyk jest podobnie – wyrazisty temperament chowa się za pełnym pasteli obrazem. Nie możemy tej energii określić słowami, brak tu jednoznacznych definicji. Ale nie o słowa chodzi, lecz o to, by poczuć intuicyjnie rytm i napięcie.

Kraków. MILCZENIE Renaty Szpunar -Kubczyk / Fot. M. PółtorakMotyw Grecji – śródziemnomorskiego raju jest głównym podłożem cyklu obrazów na wystawie. Antyczny topos łączy się z bizantyjskimi odwołaniem. I tak wizerunki z hellenistycznych mozaik łączą się z wizerunkami z ikon, gaje oliwne z kopułami kościołów. A wszystko to oblane jest światłem, pastelowymi barwami przełamanymi mocnym brązem, zielenią, purpura, malachitem. Ciężkie, tłuste pociągnięcia pędzlem nadają tym obrazom szlachetności, wprowadzają napięcie, które nie może być ujęte w ramy… obrazy jak mity Hellady żyją, modyfikują się w wyobraźni, inspirują i dają ukojenie niczym wiatr nad Morzem Egejskim.

Kraków. MILCZENIE Renaty Szpunar -Kubczyk / Fot. M. PółtorakKraków. MILCZENIE Renaty Szpunar -Kubczyk / Fot. M. PółtorakWystawa potrwa do 28 listopada.
Informacje na FACEBOOK
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa wystawa, gratuluje artystce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.