Facebook Google+ Twitter

Kraków: Na ulicach miasta pojawią się tajemniczy klienci

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-12 07:13

W Małopolsce rozpoczął się Miesiąc Odpowiedzialnej Sprzedaży Wyrobów Tytoniowych. Chodzi nie tylko o skontrolowanie, czy nieletni mogą kupować papierosy, ale przede wszystkim o zmianę nastawienia wśród sprzedawców, by zrozumieli.

- Kiedy przedstawiciele Philip Morris zgłosili się do mnie, by zachęcić nas do udziału w tym przedsięwzięciu, byłem zaskoczony. Nie mogłem wręcz uwierzyć, że koncern tytoniowy chce edukować młodzież, nauczycieli i sprzedawców, że sprzedaż papierosów nieletnim jest zła - mówi Andrzej Sasuła, wicemarszałek Małopolski.

- Teraz jednak rozumiem, że przyświeca nam wspólny cel: walka z uzależnieniami wśród nieletnich, tym bardziej, że problem palenia tytoniu przez nich jest poważny a skala zjawiska przerażająca. Z badań przeprowadzonych we wrześniu br. wynika, że aż 76 proc. sprzedawców nie ma oporów, by sprzedać nieletnim wyroby tytoniowe. Z kolei tylko 24 proc. z nich prosi nieletnich o legitymowanie się kiedy chcą kupić papierosy.

Dlatego koalicja, w której skład wchodzi wiele instytucji, samorządów i organizacji pozarządowych, na rzecz walki z paleniem tytoniu przez nieletnich postanowiła przeprowadzić pilotażowy program walki z tą plagą. Wolontariusze ze stowarzyszenia U Siemachy będą sprawdzać, czy sprzedawcy nie łamią prawa. Na ulicach Krakowa, ale także w 56 innych gminach pojawią się tzw. tajemniczy klienci. To pełnoletnie osoby wyglądające jak nieletni, którzy będą chcieli kupować papierosy. Także policja włączy się w akcję i w październiku częściej będzie sprawdzać punkty sprzedaży, zwłaszcza te położone w pobliżu szkół.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.