Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3314 miejsce

Kraków: na Wawelu można oglądać krzyżackie chorągwie

W 1411 roku chorągwie zdobyte w walce z Krzyżakami spoczęły na Wawelu. Od dziś znów można je podziwiać w królewskiej rezydencji. Otwarto wystawę "Na znak świetnego zwycięstwa".

Dioram "Bitwa pod Grunwaldem" / Fot. materiały prasoweWydarzeniem wystawy będzie prezentacja kompletu 56 zrekonstruowanych chorągwi zdobytych w bitwie pod Grunwaldem. Komplet został specjalnie przygotowany na obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. To druga w historii rekonstrukcja krzyżackich zdobyczy. Pierwsze chorągwie zostały uszyte 110 lat temu i zdobiły krużganki klasztoru franciszkanów w Krakowie. Większość z nich została zrabowana podczas II wojny światowej i symbolicznie przewieziona przez hitlerowców do Malborka. Część z tamtych chorągwi udało się uratować. Brakujące 35 sztuk zostało zrekonstruowanych w przeciągu ostatnich 2 lat na podstawie Banderia Prutenorum.

Chorągiew wielkiego mistrza Ulryka von Jungingena, karta z Banderia Prutenorum / Fot. materiały prasoweWystawa mieści się w pięciu tematycznie przygotowanych salach. Otwiera ją fotograficzna prezentacja pól grunwaldzkich. W kolejnych salach zobaczyć będzie można kopię Banderia Prutenorum Jana Długosza, model nagrobka Władysława Jagiełły czy najstarszy tekst Bogurodzicy. Całość wystawy zamyka sala poświęcona obchodom 500-lecia zwycięstwa pod Grunwaldem.

Jak przekonuje profesor Jan Ostrowski, wystawa nie opowiada tyle o samej bitwie, co o tym jak była postrzegana ona przez Polaków na przestrzeni dziejów. - Zwycięstwo pod Grunwaldem uznano za tak znaczące, że 15 lipca obchodzono jako święto narodowe. To ewenement w skali Europy. Być może to najstarsze potwierdzone święto narodowe - tłumaczył dziennikarzom współtwórca wystawy Krzysztof Czyżewski. Bogurodzica / Fot. materiały prasowe

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i prezydent-elekt Bronisław Komorowski. Wystawę będzie można podziwiać przez najbliższy miesiąc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Fajnie , że wystawiają, mam tylko nadzieję, że dobrze opiszą; ta z gryfem napewno nie była noszona przez Krzyżaków ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.