Facebook Google+ Twitter

Kraków. Najstarszy antykwariat w Polsce zagrożony eksmisją

Przetrwał zabory, nazistowską okupację, okres PR – może nie przetrwać wolnego rynku i polityki włodarzy miasta Krakowa. Antykwariat Krzyżanowski, bo o nim mowa dostał wyrok eksmisji.

 / Fot. Protest w serwisie FacebookAntykwariat jest prowadzony przez małżeństwo Henryka i Heleny Druć nieprzerwanie od 1970 r. -Niestety władze miasta podniosły nam czynsz o 100% - skarży się właścicielka. Ze względu na atrakcyjne położenie antykwariat jest on często odwiedzany przez krakowskich studentów - mówią właściciele.

W obronie antykwariatu stanęły organizacje lokatorskie i krakowscy anarchiści. Na najbliższy czwartek zapowiedziano protest. Ma się on rozpocząć o godz. 17.00 przy ul. Św. Tomasza 26. - Chcemy wymóc na władzach miasta cofnięcie decyzji o podwyżce czynszu - mówi Jakub Wróblewski, z Federacji Anarchistycznej. Rada Miasta, która określa preferencyjne stawki czynszów dla niektórych zawodów, jak np. szewc lub szklarz, na liście tej nie uwzględniła antykwariuszy.

Zapowiadany protest może przybrać olbrzymie rozmiary, bo na portalu społecznościowym Facebook chęć obrony antykwariatu zadeklarowało już ponad 2 tys. osób. - Nie spodziewaliśmy się, aż takiego odzewu - przyznaje Wróblewski. Antykwariat jest też szczególnie często odwiedzany przez studentów pobliskiej Akademii Muzycznej, ponieważ posiada on największy zbiór nut w Krakowie. Dla tego w jego obronie wystąpił również rektor tej uczelni.

Jak przekonują organizatorzy protestu sytuacja antykwariatu to symbol gentryfikacji - procesu
zachodzącego w centrum miasta. - Starzy mieszkańcy ale i tradycyjne punkty usługowe są wypierane przez banki, kluby, apartamentowce - wyjaśnia Jakub Wróblewski. Ich zdaniem miasto w swojej polityce jest przyjazne jedynie dla inwestorów i turystów nie zaś dla zwykłych mieszkańców.

Protest na Facebooku
Historia antykwariatu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Marcel Zarzeczny
  • Marcel Zarzeczny
  • 05.06.2011 12:21

Graniwid Sikorski to ten pan który doprowadził do eksmisji Pani Michty z Podgórza... http://poland.indymedia.org/pl/2009/09/47075.shtml

Komentarz został ukrytyrozwiń
Graniwid Sikorski
  • Graniwid Sikorski
  • 05.06.2011 00:23

Forum w Obronie Godności Kraków, 02 czerwca 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Pan Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych 3/4


Szanowny Panie Prezydencie
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych pragnie wystąpić w obronie funkcjonowania antykwariatu przy ul. Św. Tomasza 26. W ostatnich latach polityka władz samorządowych gminy prowadzi do wyludnienia centrum miasta, znikania galerii artystycznych, małych sklepów spożywczych czy też punktów rzemieślniczych. Ofiarą takiej polityki stał się antykwariat znajdujący się przy ul. Św. Tomasza 26. Jest to najstarszy antykwariat w Polsce, który działa nieprzerwanie od 140 lat. Po drastycznej podwyżce czynszu, jego byt jest zagrożony, a przeciwko jego właścicielom toczy się postępowanie eksmisyjne. Możliwość zniknięcia z mapy Krakowa tej zasłużonej placówki kultury budzi nasze poważne zaniepokojenie. Trzeba zrobić wszystko, aby antykwariat dalej istniał. Jego dalsze trwanie to zarówno interes kultury miasta, jak i jego klientów.
To miejsce magiczne, gdzie spotykając się miłośnicy książek, można tu spędzić czas szukając starych woluminów i dyskutując o książkach z właścicielami antykwariatu.
Właśnie takie miejsca tworzą niepowtarzalną atmosferę Krakowa. Nie powinno i nie może ich zabraknąć. W obronie antykwariatu występują jego liczni miłośnicy, którzy w dniu 02 czerwca 2011 roku przekazali petycję w sprawie utrzymania tego punktu urzędnikom miejskim. Forum przyłącza się do tych głosów i ma nadzieję, że Pan Prezydent znajdzie sposób, aby ten zasłużony ośrodek kultury mógł dalej istnieć.
Proponujemy Panu Prezydentowi dialog z właścicielami antykwariatu, oraz zastosowanie trybu mediacji między stronami, tak podczas postępowania sądowego jak i poza nim. Trzeba przy tym pamiętać i stosować zasadę współżycia społecznego.
Nie można dopuścić, aby ta zasłużona placówka kultury podzieliła los apteki „Pod Złotym Lwem” która znajdowała się na Placu Wszystkich Świętych.Tego oczekujemy i na to liczymy.

Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski
Otrzymują:
1 x adresat
1 x Wojewoda Małopolski Pan Stanisław Kracik
1 x Z-ca Prezydenta Miasta Krakowa Pani Agnieszka Sroka
1 x Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider
1 x Dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych Pani Katarzyna Zapał
1 x Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Stanisław Dziedzic
1 x Sąd Rejonowy Kraków Śródmieście Wydz. I Cywilny sygn. akt
1 x Właściciele antykwariatu Państwo Helena i Henryk Druć

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek
  • Jurek
  • 01.06.2011 13:20

Jak się prowadzi bank, agencje towarzyską, pub albo hostel to zapewne niska.

Komentarz został ukrytyrozwiń
M.
  • M.
  • 31.05.2011 21:46

15 zł za metr kwadratowy to bardzo niska stawka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech "żyją" politykierzy i władze miasta. Ale dopuszcza się do takich rzeczy wszędzie. Komercja jest teraz ważniejsza od kultury. Dla mnie to hańba.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Szczensny
  • Jurek Szczensny
  • 30.05.2011 16:08

Chyba PRL a nie PR:) a akcje popieram bo szkoda że z map naszych miast znikają takie miejsca... +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.