Facebook Google+ Twitter

Kraków. NFZ wyleczy ci połowę kręgosłupa

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2010-02-21 23:26

Masz chory kręgosłup? To sam możesz sobie wybrać, która jego połowa może zostać poddana masażowi. I nie dziw się, że drugą połowę wyleczą dopiero za kilka miesięcy. Taką propozycję usłyszał w krakowskiej przychodni jeden z czytelników "Gazety Krakowskiej"

 / Fot. Adam Wojnar- Podczas ostatniej rehabilitacji lekarz z przychodni zlecił mi masaż jednej części kręgosłupa, od karku do połowy pleców. Dodał, że o masaż drugiej połowy mogę się starać w czasie następnego turnusu rehabilitacyjnego, czyli za kilka miesięcy. Mogłem sobie przy tym wybrać, która połowa kręgosłupa ma być wymasowana - mówi 72-letni Andrzej Styczeń z Krakowa.

Styczeń to inwalida, u którego 20 lat temu zdiagnozowano tzw. chorobę Buergera. Polega ona na zarastaniu naczyń tętniczych kończyn. Na skutek choroby mężczyzna stracił nogi i lewą rękę. Dlatego wymaga rehabilitacji, zwłaszcza chorego kręgosłupa. Na pytanie, dlaczego przepisano mu masaż tylko jednej połowy kręgosłupa, usłyszał od lekarza, że tak płaci NFZ. A Fundusz faktycznie uznaje za osobny zabieg masaż połowy kręgosłupa.

- To wynika z rozporządzenia prezesa NFZ - mówi Jolanta Pulchna, rzecznik małopolskiego oddziału Funduszu. NFZ oddzielnie płaci też za zabiegi na każdą kończynę ciała. Takich zabiegów można mieć 5 dziennie w trakcie 10-dniowego tzw. turnusu rehabilitacyjnego. O tym, że taka liczba zabiegów jest zbyt mała, wie 71-letnia Elżbieta Walinowicz z Krakowa, która od dziecka choruje na poważną chorobę kręgosłupa i ma kłopoty z poruszaniem się.

Więcej czytaj na stronie Gazety Krakowskiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Kiedy pracowałem trzy lata na terenach Schwarzwaldu, w każdy Weckend mogłem oglądać tabuny ludzi na rowerach, przeważnie 60 - 75 lat a jeszcze starszych idących po górach na pieszo. Jak to wygląda w Polsce?! Gdzie jest profilaktyka zdrowotna ?
Warto pomyśleć o dobrej kondycji własnego ciała, żeby potomstwo było zbliżone do ideału. Zdrowym nikt nie jest bo w organizmie ludzkim istnieje ciągle walka. Dobrze jest zapoznać się z literaturą Ojca Grande: "Przepisy na zdrowe życie", I, II, III tom. Książeczki nie drogie po 20 do 30 zł a wystarczą na całe życie. A na kręgosłup to polecam dwa razy w tygodniu płaską łyżeczkę od herbaty proszku zmielonych skorupek wiejskich jajek (uprzednio wyprażonych), wymieszanych w szklance kefiru, maślanki lub w zsiadłym mleku, zażyć o godz 9;00 - 11;00 przed obiadem. Do wieczora organizm musi to przyswoić, żeby na noc nie pozostało w naczyniach krwionośnych. Bardziej fachowe książeczki przeznaczone dla zwykłego zjadacza chleba to Prof. Michał Tombak: "Uleczyć nieuleczalne", "Droga do zdrowia", "Jak żyć długo i zdrowo". Też nie są drogie a informacje przydatne na całe życie. Pozostałe pozycje Prof. M.Tombaka nie są tak wartościowe i są zbędne, ponieważ w tych co wymieniłem jest zawarta najwartościowsza wiedza do sterowania swoim organizmem.<a href="link
<a href="link
<a href="link Ten ostatni jest ważny przede wszystkim ze względu na wyrabianie w młodzieży możliwości panowania nad własnymi emocjami a przez to mniej problemow wychowawczych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wszystko robi Służba Zdrowia dla pokrzepienia i poprawy stanu zdrowotności społeczeństwa, tylko ludność polską zawsze cechowało malkontenctwo. W każdym bądź razie nikt Jej nie zarzuci, że nic nie robi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisałam i ja o tym,
link
ale dzisiaj, przekornie nasunęła mi się smieszna analogia: to całkiem jak u nas, na w24 - krojenie artów na stroniczki, bo każdy kawałek owocuje dodatkowym kliknieciem.
Ciekawe, czy mamy nadwykonania? :)):):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobny absurd jak i tutaj link

Komentarz został ukrytyrozwiń

I chciałoby się zacytować w takiej sytuacji nieodżałowanego Stanisława Jerzego Leca: "Czy istnieje istota większej połowy? Tak. Jeżeli tej połowy półgłówkowi brak." A komu - to trzeba sobie dośpiewać samemu. Narodowy Fundusz Zdrowia już właściwie niczym specjalnym nas nie zaskoczy. Ja od ubiegłego tygodnia naprawiam swój rozwalony kręgosłup prywatnie i to cały od góry w dół.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.