Facebook Google+ Twitter

Kraków nie będzie zanieczyszczać Wisły i Bałtyku

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-11 07:24

Od wczoraj możemy mówić, że Kraków uczynił milowy krok w dziedzinie ekologii. Uruchomiona właśnie biologiczna oczyszczalnia ścieków stanowi uzupełnienie działającej od 9 maja oczyszczalni mechanicznej.

Fot. Katarzyna Prokuska/Gazeta Krakowska– Nowa oczyszczalnia zlikwiduje 97 proc. zanieczyszczeń, które trafiały do Wisły - podkreślił Ryszard Langer, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Komunikacji.

Inwestycja ma historię bardzo długą i sięga lat 40. ubiegłego wieku. - Tyle lat staraliśmy się, żeby Kraków miał oczyszczalnie ścieków z prawdziwego zdarzenia - mówił podczas otwarcia obiektu prezydent miasta Jacek Majchrowski. – Dzięki niej nie będziemy zanieczyszczać Wisły i Bałtyku. Do tej pory Kraków znajdował się w czołówce "brudasów" i był źle postrzegany przez państwa sąsiadujące z Morzem Bałtyckim. Znaleźliśmy się nawet na liście tzw. "gorących punktów" ujętych w Konwencji Helskińskiej. Krakowskie oczyszczalnie Kujawy i Płaszów otrzymały według Konwencji kategorię priorytetowych do modernizacji lub rozbudowy. Uruchomienie najpierw mechanicznej, a teraz biologicznej oczyszczalni Płaszów II pozwoli na znaczące - bo aż sześciokrotne - zmniejszenie opłat za odprowadzanie zanieczyszczeń do środowiska i umorzenie ponad 200 mln zł, które byliśmy winni z tego tytułu.

II klasa wody

Oczyszczanie biologiczne to skomplikowany proces. W mechanicznym oczyszczaniu usuwana jest zaledwie część zanieczyszczeń. Potem, z części mechanicznej ścieki trafiają do pompowni i komór osadu czynnego.
- Tam mikroorganizmy usuwają związki węgla, azotu i fosforu - tłumaczył Ryszard Langer. - Potem ścieki trafiają do osadników wtórnych, poddawane są fermentacji, w wyniku której wytwarza się biogaz, który może być potem wykorzystywany i po odwodnieniu osad spełniający normy unijne. Oczyszczalnia mechaniczna jest w stanie przyjąć 650 tys. ton ścieków na dobę. Obrazowo - dwa tankowce. Sama oczyszczalnia biologiczna ma przepustowość 328 ton na dobę.
Tymczasem w normalnych warunkach Kraków produkuje "tylko" 150 tys. ton ścieków. Płaszów II jest więc w stanie przyjąć cztery razy więcej, a tak duży margines przyjęto na wypadek dużych opadów. Woda, która po przejściu całego procesu oczyszczaniu dostanie się do Wisły, będzie miała II klasę czystości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.