Facebook Google+ Twitter

Kraków nie wzbogacił się na turystach w ten weekend

Spodziewano się 96 delegacji i około miliona turystów. Kraków miał nadzieje na ogromne zyski w związku z ceremonią pogrzebową pary prezydenckiej na Wawelu. W rezultacie nie zbliżyły się one nawet do tych zakładanych.

We wtorek, gdy tylko ukazała się informacja o pogrzebie Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu, krakowscy hotelarze i restauratorzy zaczęli przygotowywać się na przyjęcie ogromnej liczby gości z kraju i zagranicy. Już wtedy hotele odbierały telefony z rezerwacjami, a w środę trudno było o wolne miejsce.

Jednak entuzjazm zarówno hotelarzy, jak i podróżnych szybko opadł, gdy w czwartek Europę pokryła chmura pyłu wulkanicznego, a lotniska odwołały prawie wszystkie loty. Większość delegacji od razu odwołała przybycie, niektóre czekały do ostatniej chwili. Ostatecznie w uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło ich tylko 24. Podobnie stało się z turystami, którzy zaplanowali podróż do Krakowa drogą powietrzną. Liczba rezerwacji natychmiast spadła.

Ratunkiem dla hotelarzy okazali się ci, którzy wybrali podróż do Krakowa droga lądową - pociągami, autokarami lub samochodami. Mimo to zaplanowane na ten weekend przychody były dużo wyższe niż te realne. Poza tym hotele musiały podzielić się zyskami z krakowianami, którzy umieszczali w internecie oferty wynajmu kwater prywatnych lub mieszkań na czas pogrzebu.

Kraków liczył, że przybycie tak dużej liczby zagranicznych gości, z których część po raz pierwszy odwiedzi to miasto, będzie miało długofalowe skutki w postaci rozwoju turystyki w przyszłości. Jednak niektóre hotele znacznie windowały cenę, co mogło pozostawić negatywne wrażenie.
Mimo, że na ekonomicznej kondycji hotelu nie może zaważyć jeden weekend, to jednak tak wyjątkowy weekend dawał właścicielom hoteli i samym krakowianom duże nadzieje.

źródło: wyborcza.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.