Facebook Google+ Twitter

Kraków. Niedługo będzie po wszystkim

Wystawa "Niedługo będzie po wszystkim" Dominika Ritszela to instalacja multimedialna, na którą składają miniaturki filmowe - próby odpowiedzi na odwieczne, ludzkie zainteresowanie tematyką zawartą w pytaniu: Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzam

Dominik Ritszel - Niedługo będzie po wszystkim / Fot. fot. M. PółtorakJak skończy się świat -ten nasz, mały i osobisty, a jak odejdzie ten globalny ? Takie pytania towarzyszą ludzkości od zawsze. Obecnie lubujemy się nie tyle w przekazywaniu przepowiedni, co w ich wizualizacji i nakręcaniu spirali strachu. Jednak zapewne odejście w niebyt będzie aktem mniej spektakularnym. Być może -tak jak przekonuje nas Dominik Ritszel - po prostu stanem, ewolucją, płynącą z prądem zdarzeń emocją...bez emocji.
Człowiek od zawsze zastanawiał się nad tym; skąd pochodzi i dokąd zmierza. Odkrycie kodu DNA pozwala nam dowiedzieć się skąd jesteśmy, ale co dać może pewność, gdzie zmierzamy?Dominik Ritszel - Niedługo będzie po wszystkim / Fot. fot. M. Półtorak
Dla jednych jest to religia, dla innych filozofia ale dla kolejnych nie ma niczego wiarygodnego- po prostu korzystają z tego, co tu i teraz. Tak moim zdaniem można odbierać sztukę Ritszela -jako sposób pokazania owych prób oswojenia nieuniknionej rzeczywistości odchodzenia świata. Nawet, gdyby przyjąć, że nikt nie wierzy już w możliwość globalnej katastrofy, to nie oznacza oczywiście, że nie dotyczy nas już zagadnienie odchodzenia, przemijania tego, co nas obchodzi -miłości, sztuki, marzeń, dóbr materialnych czy wreszcie naszego życia.
Filmy, wchodzące w skład wystawy to trzy obrazy zatytułowane : See you all, No Fun oraz Mój człowiek. Wspólnym elementem jest człowiek jako trybik w maszynie, cząstka wielkiego zbioru czy ekosystemu, z którego odejście nie wiele zmienia, jest to tylko naturalna wymiana pokoleń. Dominik Ritszel - Niedługo będzie po wszystkim / Fot. fot. M. PółtorakJednak zarówno miejskie arterie, jak i monumentalna przyroda nie wywołują w widzu takich emocji, jak samotny wędrowiec, który próbuje odnaleźć swoje miejsce na chwilę zwaną życiem.

Wystawa potrwa do 12 kwietnia.
Więcej na Galeria LAMELLI

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.