Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6029 miejsce

Kraków. "Obcy" w Teatrze Słowackiego

Już jutro na małej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego odbędzie się premiera sztuki "Obcy" Alberta Camusa. Jest to jedno z ciekawszych dzieł tragicznie zmarłego noblisty.

Obcy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego / Fot. Sławomir OstrowskiPisarz i eseista, twórca między innymi takich tytułów jak "Dżuma" czy "Sprawiedliwi", w wieku 44 lat uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla, trzy lata później zginął w wypadku samochodowym. Wśród wielu dzieł, jakie po nim pozostały, jest "Obcy", powieść uznana za jedno z najsłynniejszych dzieł.

Adaptacji dla potrzeb teatralnych "Obcego" podjęła się Anna Smolar i Tomasz Śpiewak. Anna Smolar jest również reżyserem tego spektaklu. W obsadzie zobaczymy: Grzegorza Mielczarka w roli Meursaulta, Agnieszkę Judycką jako panią adwokat, Radosława Krzyżowskiego, Rafała Sadowskiego i Dominikę Bednarczyk w roli performerów oraz Marcina Sianko jako dziennikarza i Marietę Żukowską jako głos z offu.

"Obcy" w spektaklu jest potraktowany inaczej niż odbiera go czytelnik; widz będzie miał okazję spojrzeć na niego bardziej oczyma ławy przysięgłych niż zwykłego obserwatora.

Spektakl porusza bardzo ważną i niezwykle aktualna w obecnych czasach kwestię bycia obcym. Kto jest dla nas obcy, kiedy się nim staje? Jak cienka granica dzieli innego od obcego?Obcy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego / Fot. Sławomir OstrowskiCzy wystarczy różnica poglądów, przekonań albo wyznania, by stać się obcym, czy może sprawia to fakt bycia innym? A może odebranie komuś życia sprawia, że morderca staje się kimś obcym? Z tymi i wieloma innymi pytaniami przyjdzie się zmierzyć widzowi podczas oglądania "Obcego".

- Nie chcieliśmy pokazać świata, który jest oparty tylko na złych emocjach - powiedziała o spektaklu Anna Smolar reżyser spektaklu. - Jest to postać niesamowicie intrygująca i kusząca dla aktora. Ta powieść jest bardzo trudna do adoptowania dlatego, że ta postać jest gdzieś tam, jakimś takim pojemnikiem, który jak tylko się ją dookreśla, jakoś definiuje - tak bardzo jednoznacznie, ona traci swój sens i wtedy wszelkie tematy i emocje obecne w powieści się rozsypują i dlatego myśmy oparli całą adaptację o zderzenie między Meursault, a całą zbiorowością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.