Facebook Google+ Twitter

Kraków. Obrazy nie są niewinne

Czym są fortele w twórczości malarza? Na pewno nie są rodzajem klasycznego oszustwa- raczej staraniem, by widz miał zagadkę. Ale tylko uważny odbiorca potrafi podjąć taką grę.

Fotografie z wystawy M. Zawady- Fortele / Fot. M. Półtorak[Wystawa Michała Zawady w Szarej Kamienicy zatytułowana Fortele przedstawia wariacje artysty na temat zależności pomiędzy obrazem a widzem. Wystawa jest także głosem w dyskusji na temat interpretacji i odczytywania dzieł sztuki. Przedstawione na ekspozycji prace mają na celu w pierwszej kolejności zdefiniować takie relacje, jak dialog pomiędzy twórca a odbiorcą, ale także, jak dialog pomiędzy kreatorem i jego dziełem, które z kolei oddziałuje na wyobraźnię. Takie ujęcie tematu owych zależności stanowi punkt wyjściowy malarskich rozważań Michała Zawady.
Znajdujące się na wystawie w Szarej Kamienicy obrazy są, zatem formą ożywienia dawnych dzieł, sprawienia, że ich przekaz będzie bardziej nowoczesny, w konwencji współczesnej sztuki.
Fotografie z wystawy M. Zawady- Fortele / Fot. M. PółtorakCzym są 'fortele' w twórczości malarza? Na pewno nie są rodzajem klasycznego oszustwa- raczej staraniem by widz miał zagadkę. Ale tylko uważny odbiorca potrafi podjąć taką grę. Spoglądając na dorobek Zawady każdy może odczytać w nim metaforę, taką jaka w danym czasie jest mu najbliższa.
Może być to zupełnie luźne skojarzenie, ważne- myślę, by owo prowokowanie do dialogu z obrazem było kreatywne. Bo w tej kreatywności zawiera się kwintesencja dzieła, jego sekretne życie. Jak ujął to sam artysta: „Obrazy nie są niewinne. Bo obraz nigdy nie jest tym, czym nam się wydaje, jest zawsze przeniesieniem, przemieszczeniem, uobecnieniem, analogią, ale nigdy tym, do czego się odnosi. Dlatego uwodzi”.
Fotografie z wystawy M. Zawady- Fortele / Fot. M. PółtorakFotografie z wystawy M. Zawady- Fortele / Fot. M. Półtorak
Wystawa potrwa do 4 lipca.
Informacje na Szara Kamienica

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.