Facebook Google+ Twitter

Kraków: Odkryto nieznane dzieło Matejki?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-07 20:45

W krakowskim Muzeum Historii Fotografii można oglądać nieznane dotąd dzieło Jana Matejki. Specjaliści spierają się jednak, czy jest to rzeczywiście obraz mistrza.

Zamalowane z dwóch stron płótno, przedstawiające - według właściciela - autoportet malarza i szkic portretu pułkownika Łukasza Dobrzańskiego, można oglądać dziś do godziny 22 i jutro od 10 do 16.

Olejny obraz pochodzi najprawdopodobniej z drugiej połowy lat 60. dziewiętnastego wieku. Przedstawia portret młodego mężczyzny w czerwonej weneckiej czapce, przypominającej nieco czapkę Stańczyka. Na rewersie widać szkic do portretu pułkownika Dobrzańskiego, utrzymany w tonacji sepii.

Właściciel obrazu Adam Kuczyński, wnuk znanego krakowskiego fotografa, Józefa, jest przekonany, że płótno wyszło spod pędzla Jana Matejki. Na potwierdzenie swoich słów przytaczają opinię historyka sztuki i znawcy twórczości Matejki, Rafała Kalinowskiego. Dyrektor Muzeum Historii Fotografii, Maciej Beiersdorf podkreśla, że podczas badań znaleziono na obrazie inicjały JM, którymi Matejko sygnował swe prace.

Jednak muzealnicy i historycy sztuki są sceptyczni. Dysponują wynikami badań wskazującymi, że obraz nie został namalowany przez Matejkę. Na temat jego autentyczności przeprowadzono dziś burzliwą dyskusję, i obie strony zostały przy swoich racjach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.